Bywa że niespodziewanie mogą pojawić się objawy, które zaburzą prawidłowe słyszenie. Słyszysz szumy albo piski, albo może masz wrażenie zatkanego ucha? Jeśli Twój słuch się pogorszył z dnia na dzień, należy podjąć szybką interwencję. Być może to zawał ucha! Co to takiego i dlaczego szybka pomoc oraz interwencja laryngologa jest tak istotna?
Dlaczego mam problem ze słuchem?
Do nagłej głuchoty może dojść niemalże w każdym wieku – chociaż zauważyć można, że ludzie starsi między 50 a 60 rokiem życia są bardziej narażeni na pogorszenie lub utratę słuchu. Nagłe pogorszenie słuchu albo jego całkowity zanik na początku nie budzi podejrzeń. Zazwyczaj pacjenci nie decydują się na interwencję lekarza, wychodząc z założenia, że jeśli nie boli to z pewnością niedługo przejdzie. Jest to o tyle błędne myślenie, że może doprowadzić do nieodwracalnych zmian i całkowitej głuchoty. Tylko szybka i właściwa diagnoza oraz interwencja lekarska może przywrócić nam słuch.
Oczywiście nie każde pogorszenie słuchu wiąże się z zawałem ucha. Udając się do laryngologa, możemy ustalić jaka jest przyczyna takiej dolegliwości. Bardzo często w uchu dochodzi do nagromadzenia się woskowiny, która z kolei zatyka ucho i powoduje, że gorzej słyszymy oraz mamy wrażenie zatkanego ucha. Jeżeli jednak w uchu nie ma żadnego ciała obcego ani zalegającej woskowiny trzeba jak najszybciej zająć się diagnostyką w kierunku zawału ucha.
Zawał ucha: skąd ten problem?
Do zawału ucha dochodzi w momencie niedotlenienia ucha wewnętrznego. To właśnie komórki słuchowe znajdujące się we wewnątrz ucha są odpowiedzialne za właściwy transport krwi do ślimaka. Czasem dochodzi do pojawienia się zatoru, krwiaka lub skurczu w tych komórkach wówczas w taki sposób dochodzi do zawału ucha. Najmniej groźny jest skurcz, który dodatkowo jest krótkotrwały. Powoduje on najmniejsze zmiany oraz uszkodzenia wewnątrz ucha.
Przyczyn problemów ze słuchem, które prowadzą do zawału ucha można upatrywać przede wszystkim w urazach mechanicznych, urazach wywołanych przez sprzęty akustyczne, ale również w stresie, zwyrodnieniach kręgosłupa, a także pracy przy komputerze. Wydawałoby się, że czynniki te nie mają wpływu na słuch jednak mogą również przyczyniać się do nagłej głuchoty i wywoływać zawał ucha.
Prawidłowa profilaktyka wpływa na jakość słuchu
Często zastanawiamy się jak dbać o narząd słuchu. Przede wszystkim powinniśmy unikać niepotrzebnych źródeł hałasu oraz ograniczyć głośne słuchanie muzyki szczególnie w słuchawkach. Niestety zazwyczaj młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie płyną z nieprawidłowego dbania o słuch. Istotną kwestią jest wykonywanie badań kontrolnych u laryngologa.
Jak to mówią: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzięki wczesnej interwencji lekarza w przypadku jakiejkolwiek nieprawidłowości mamy zwiększoną szansę na uratowanie naszego słuchu. Coraz częściej mówi się również o nieużywaniu patyczków do uszu podczas ich czyszczenia. Podczas używania patyczków łatwo można uszkodzić błonę bębenkową, ale również doprowadzić do zatkania ucha woskowiną. Najlepszym sposobem do czyszczenia uszu jest używanie aspiratorów, które wyciągają zalegającą woskowinę, nie powodując zatkania nosa.