5 zasad skutecznej windykacji

5 zasad skutecznej windykacji

Obecnie coraz więcej podmiotów gospodarczych zmaga się z problemem niewypłacalności, przez co ich długi rosną. Z drugiej strony znajdują się wierzyciele, którzy pragną przeprowadzić skuteczną windykację długów od swoich dłużników. W tym tekście przedstawimy Wam 5 zasad skutecznej windykacji, które wpłyną na skrócenie i zwiększenie efektywności tego procesu. Zapraszamy do lektury.

1. Przygotuj się do procesu windykacyjnego

Zanim nawiążecie bezpośredni kontakt z dłużnikiem, warto dobrze się do tego przygotować. Pierwszy krok to zebranie szczegółowych informacji na temat zadłużonego podmiotu, określenie wielkości zadłużenia oraz terminu jego ewentualnego przedawnienia. Po zebraniu tych danych powinniśmy jak najszybciej znaleźć kontakt do osoby decyzyjnej po stronie dłużnika lub wyznaczonego pracownika do prowadzenia negocjacji windykacyjnej. Osoba ta musi być władna w podejmowaniu decyzji finansowych u dłużnika, inaczej proces ten będzie się przedłużał. Ściąganie długów po takim przygotowaniu będzie skuteczniejsze i można przejść do kolejnego etapu.

2. Słuchaj i wykaż się empatią wobec klienta

Windykacja długów to bardzo złożony i delikatny proces. W związku z tym przedstawiciele wierzyciela lub dedykowanej firmy windykacyjnej, koniecznie muszą mieć w sobie wystarczająco dużo empatii i zrozumienia dla dłużnika. Bardzo ważne jest również jego dokładne słuchanie, ponieważ w ten sposób można lepiej zrozumieć prawdziwe powody powstania zaległości i odpowiednio nakierować zadłużoną osobę lub firmę w celu wyjścia na prostą. Tylko w ten sposób możliwe będzie zastosowanie windykacji polubownej, zanim sprawy przejdą do toku sądowego, który nie jest przyjemny dla żadnej ze stron.

3. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania

Słuchanie i empatia wobec osoby zadłużonej to jedno, ale nigdy nie powinniśmy jej bezgranicznie ufać. Konieczne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania, ponieważ bardzo często klienci grają na czas lub po prostu zbywają przedstawicieli wierzyciela. Jeżeli usłyszycie, że klient już robi przelew, to pewnie w 99% tak nie jest, dlatego nie warto zadowalać się takimi odpowiedziami. Ograniczone zaufanie powinno stymulować do drążenia tematu bardziej, w celu uzyskania realnej gwarancji spłaty choćby części zadłużenia w początkowej fazie windykacji długów.

4. Nie pytaj, czy dłużnik zapłaci. Zawsze pytaj, kiedy to zrobi

To bardzo ważna zasada, która odnosi się do sposobu prowadzenia rozmowy. Przedstawiciele wierzyciela lub firmy windykacyjnej, koniecznie muszą prowadzić rozmowę w celu ustalenia, kiedy dłużnik zapłaci. W ten sposób określane są kolejne ramy i punkty na mapie czasu, po których powinna być zapłata, a jeżeli jej nie ma, to powinno wdrożyć się dalsze etapy procesu. Skróci to proces płynnego przejścia od windykacji polubownej po sądowe ściąganie długów.

5. Zawsze dotrzymuj słowa i przekaż ściąganie długów odpowiednim osobom

Jeżeli wyznaczasz klientowi termin zapłaty i sygnalizujesz, że po jego przekroczeniu przejdziesz do dalszego etapu procesu windykacyjnego, to koniecznie się tego trzymaj. Windykacja długów powinna być metodyczna i systematyczna. Tylko w ten sposób możesz zwiększyć swoje szanse na powodzenie tej misji i odzyskanie przeterminowanych należności, czyli pieniędzy, które realnie zarobiłeś. Za ściąganie długów powinny odpowiadać osoby, które posiadają niezbędne doświadczenie i przeszkolenie w tym zakresie. W wielu firmach bardzo trudno o takie osoby lub o stworzenie osobnego działu windykacyjnego, dlatego dobrym wyborem będzie skorzystanie z usług profesjonalnych firm windykacyjnych. Ich przedstawiciele zadbają o utrzymanie dobrych relacji z dłużnikami, zwiększą szansę na skuteczne odzyskiwanie długów oraz odciążą pracowników firmy. To sprawia, że nie warto ściągać długów we własnym zakresie.

inspiracja: straetus.pl – wykup wierzytelności