Dywan jest niezwykle istotnym elementem wnętrza, gdyż to właśnie zastosowanie określonych tkanin w pomieszczeniu często pozwala na osiągnięcie wymarzonego efektu. Dywan orientalny to bezapelacyjnie bardzo ekskluzywny, a więc przykuwający uwagę dodatek. Aby właściwie podkreślić charakter wnętrza, nie może być poszarzały, wyblakły lub zakurzony. Konieczne jest więc utrzymywanie go w dobrej kondycji.
Wydawać by się mogło, że pranie dywanów orientalnych nie różni się w dużym stopniu od czyszczenia dywanów standardowych. Jednak ze względu na ręczne wykonany splot i obecność naturalnych barwników, pielęgnację dywanów orientalnych warto powierzyć profesjonalistom.
Jak dbać o dywany na co dzień?
Dywany orientalne mają dużą wartość rynkową i stanowią swojego rodzaju inwestycję, dlatego również na co dzień należy dbać o ich dobrą kondycję. Regularne odkurzanie i trzepanie (na lewej stronie) to podstawowe czynności pielęgnacyjne, które powinniśmy wykonywać samodzielnie, jeżeli zależy nam na trwałości tekstyliów podłogowych. Należy pamiętać też o jego regularnym przekręcaniu na podłodze, dzięki czemu uzyskamy efekt równomiernego zużycia. W kwestii prania dywanów orientalnych oczywiście najlepiej zdać się na pralnię, wyspecjalizowaną w tego typu usługach.
Profesjonalne czyszczenie dywanów orientalnych
Przed skorzystaniem z usługi danej pralni najlepiej jest upewnić się, że pracownicy mają doświadczenie w praniu dywanów orientalnych. Zależy nam bowiem na tym, aby struktura lub kolorystyka materiału nie została uszkodzona przykładowo w wyniku błędnie dobranego preparatu czyszczącego. Najskuteczniejszym sposobem profesjonalnego czyszczenia tego typu dywanów jest tzw. metoda perska. Proces ten składa z kilku podstawowych etapów. Pierwszym z nich jest dogłębna analiza włosia oraz skontrolowanie poziomu zabrudzenia dywanu (etap ten determinuje kolejne kroki). Następnie dywan jest skrupulatnie odkurzany, co pozwala na pozbycie się wszelkich okruchów, drobinek, piasku itp. Kolejny etap to zanurzenie dywanu w odpowiednio dobranym preparacie czyszczącym, będący przygotowaniem do przeprowadzenia czyszczenia ręcznego. Po praniu właściwym następuje spłukanie detergentu oraz zebranie zabrudzeń za pomocą specjalnego urządzenia. Jeżeli istnieje taka konieczność, wszystkie powyższe czynności są powtarzane kilkukrotnie, aż do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu. Po usunięciu zabrudzeń dywan jest impregnowany, a następnie przeprowadzane jest jego wirowanie oraz suszenie. Czyszczenie powinno kończyć się kontrolą jakości w celu oceny stanu dywanu oraz stopnia jego oczyszczenia. Pranie dywanu orientalnego nie jest więc prostym procesem i wymaga od personelu pralni dużej ostrożności i ogromnego profesjonalizmu.
Dobra pralnia – jak ją znaleźć?
Poszukiwania odpowiedniej pralni dywanów warto rozpocząć od zasięgnięcia opinii wśród rodziny i znajomych. Jeżeli są wśród nich posiadacze dywanów orientalnych, możemy nawet pokusić się o ocenę efektów prania na własne oczy. Jeżeli nie znajdziemy pralni z polecenia, musimy zdać się na opisy oferty oraz opinie użytkowników dostępne w internecie. W tym przypadku oczywiście bierzmy też pod uwagę koszty takiej usługi. Tania pralnia dywanów może oferować usługi o identycznej jakości jak pralnia, której cenniki przekracza nasz budżet, przykładowo ze względu na gorszą lokalizację czy węższy zakres usług.
Niezależnie od tego, czy dywanem ostatecznie zajmie się tania pralnia dywanów, czy może nieco droższa placówka, najważniejszy będzie efekt końcowy. Dzięki właściwie przeprowadzonemu procesowi prania dywan orientalny odzyska pierwotny kolor oraz fakturę i będzie mógł nam służyć przez kolejne lata.