Niedosłuch w rodzinie – jak poradzić sobie z problemem?

Niedosłuch w rodzinie – jak poradzić sobie z problemem?

Na początku problemy z nawiązaniem kontaktu, przebiegiem rozmowy, notoryczne prośby o powtórzenie zdania nie są powodem do niepokoju. Każdemu z nas zdarza się rozkojarzenie czy niezrozumienie czegoś. W pewnym momencie pojawia się zniecierpliwienie i unikanie kontaktu – i to z obu stron. Wreszcie przychodzi zrozumienie – to początki niedosłuchu. Wczesne wykrycie problemy pozwala spowolnić jego postępowanie, a aparaty słuchowe przywracają komfort komunikowania się.

Niedosłuch nie jest problemem tylko chorego

Niedosłuch jest niekomfortowy dla każdej ze stron – i samego chorego, i jego otoczenia. Bliscy oprócz troski mogą odczuwać także frustrację. Ciągłe powtarzanie i podnoszenie tonu nie należy do najprzyjemniejszych. Może pojawić się zniecierpliwienie spowodowane brakiem porozumienia. Jak sobie z tym poradzić? Jak przygotować rodzinę i siebie na niedosłuch u bliskiego?

Poza swoją własną drogą odczuwania emocji związanych z niedosłuchem bliskiego, spróbuj wczuć się w jego sytuację i okazać empatię. Osoba z niedosłuchem może myśleć, że jest ciężarem, może też zrezygnować z prób nawiązania kontaktu, widząc, że jest powodem Twojego zdenerwowania. Jest świadoma swojej przypadłości i choćby chciała, poza leczeniem nie może nic zdziałać. Jako osoba bliska okaż wsparcie, wyrozumiałość, cierpliwość. Bądź życzliwy – w końcu najwięcej osób z niedosłuchem to właśnie seniorzy.

Przekonaj bliskiego, żeby skorzystał z profesjonalnej pomocy, doinformował się w kwestii swej przypadłości, zgodził się na aparat słuchowy. Oczywiście najpierw zapewnij, że pomożesz mu we wszystkich kwestiach związanych z jego zakupem. Rozmawiaj z bliskim tak dużo, jak to potrzebne. Dostosuj się do jego nowego trybu rozumienia i słyszenia. Poza tym, Twój bliski na pewno doceni też chwile spędzane w ciszy – możecie łowić ryby, czytać książki, grać w karty czy gotować. Do tego nie potrzeba wielu słów.

Dowiedz się więcej

Jeśli chcesz pomóc bliskiej Ci osobie, warto też jak najwięcej dowiedzieć się o samym schorzeniu – w jaki sposób powstaje, jak można spowolnić jego rozwój, jak poprawić jakość komunikacji i wiele innych. Niedosłuch najczęściej spowodowany jest przez proces starzenia. Często pojawiają się też inne dolegliwości, np. ból i zawroty głowy, szumy, uczucie zatkanego ucha. Zaburzenie słuchu można leczyć aparatami słuchowymi. Postępujący rozwój technologiczny czyni z nich zaawansowane i wielofunkcyjne urządzenia. Oprócz poprawy jakości słyszenia, aparaty umożliwiają rozmowy telefoniczne, oglądanie telewizji czy programów w internecie, słuchanie audiobooków. Po skonsultowaniu się z laryngologiem i protetykiem słuchu, Twój bliski znów będzie mógł cieszyć się światem dźwięków i przestanie ciągle prosić o powtórzenie ostatniego zdania.