Kolce, siatki i inne zabezpieczenia przeciw ptakom

Kolce, siatki i inne zabezpieczenia przeciw ptakom

Uciążliwe ptactwo w okolicy miejsca zamieszkania czy pracy to problem niejednokrotnie będący źródłem wielu kłopotów i niedogodności. Jednak ich eliminację należy przeprowadzić w jak najbardziej humanitarny i bezpieczny sposób. Kolce przeciw ptakom to bardzo często wybawienie dla naszych balkonów, tarasów, gzymsów, parapetów czy dachów budynków.

Jak zapobiec nadmiernej obecności ptactwa?

Prace na wysokości wykonywane na własne potrzeby (np. mycie okien, montaż anten) czy na skalę masową (np. wznoszenie biurowca), w wielu przypadkach stają się jeszcze bardziej niebezpieczne ze względu na obecność ptaków, zakłócających wykonywanie poszczególnych czynności. Pracownik serwisujący wysokie punkty danej konstrukcji może spotkać się ponadto z agresją znajdujących się w gnieździe ptaków. Ponadto generują one rozmaite zanieczyszczenia, trwale uszkadzając elewację czy inne elementy konstrukcyjne oraz wydają bardzo uciążliwe dźwięki. Profesjonaliści zalecają w tym przypadku kolce przeciw ptakom oraz specjalnie przygotowane siatki, które zabezpieczają wybrane obszary przed ingerencją ptactwa.

Kolce i siatki przeciw ptakom – zalety rozwiązania

Podstawową korzyścią instalacji zabezpieczeń przeciw ptakom jest fakt, iż dzięki nim nie musimy przejmować się inwazyjną obecnością ptaków na naszej posesji. W ten sposób utrudniamy im bowiem przysiadanie na wybranych modułach architektonicznych oraz utrudniamy ich osiedlanie się w miejscach do tego nieprzystosowanych. Warto zaznaczyć, że wspomniane produkty nie są zagrożeniem dla życia czy zdrowia ptaków.

Jak wybrać siatkę lub kolce przeciwko ptakom?

Decydując się na zakup zabezpieczeń przeciwko ptakom, powinniśmy najpierw zastanowić się nad ich przeznaczeniem i konkretnym miejscem instalacji. Podstawowe cechy zabezpieczeń typu siatka to:

  • Wysoka wytrzymałość – modele posiadające gęste oczka oraz grube liny odgradzające puste przestrzenie gwarantują, że ptaki nie przedostaną się na dany obszar (np. poddasze).
  • Duża powierzchnia – siatka o dużej powierzchni jest w stanie zabezpieczyć nawet wielkogabarytowy obiekt przed ingerencją ptactwa.
  • Dostosowanie do środowiska pracy – siatka umieszczona na wysokości powinna być odporna na działanie niekorzystnym warunków atmosferycznych oraz wyposażona w elementy, które pozwolą na jej przytwierdzenie do dachu czy ścian budynku.

Wybierając z kolei kolce przygotowane specjalnie do blokowania powierzchni płaskich, takich jak parapety, półki znajdujące się nad przejściami, parapety, gzymsy czy narożniki budynków, powinniśmy zwrócić uwagę na czynniki typu:

  • Rodzaj ptactwa – szeroko rozstawione kolce z pewnością przydadzą się do zablokowania możliwości lądowania o wiele większym ptakom niż np. gołębie czy wrony, dla których wystarczą wąsko skonstruowane kolce o niższym poziomie ochrony.
  • Otoczenie – kolce powinny znajdować się w miejscach pozwalających na ich bezpieczne i stabilne przytwierdzenie.
  • Bezpieczeństwo – należy wybierać wyłącznie kolce o tępych, zaokrąglonych końcach, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia ptaków.

Wybierając zabezpieczenia przeciw ptakom, powinniśmy sięgać po produkty wykonane z wysokojakościowych materiałów i sygnowane odpowiednimi atestami i certyfikatami bezpieczeństwa. Specjaliści w tej dziedzinie pomogą nam dopasować konkretny rodzaj i rozmiar siatki czy kolców, tak aby możliwa była ich instalacja w najbardziej newralgicznych częściach budynku (np. parapetach, okiennicach, gzymsach, rynnach). Warto podkreślić, że produkty tego typu chronią obiekty przed niszczeniem i poprawiają bezpieczeństwo prac realizowanych na wysokościach, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla zdrowia czy życia ptaków.