Hydrożel składa się głównie z polimerów akrylowych, których właściwością jest silna absorpcja wody i jednocześnie zdolność do jej powolnego oddawania. Stosowany jest dosyć powszechnie w ogrodnictwie w celu zapewnienia odpowiedniego nawodnienia ziemi, ale również poprawy jej kondycji. Dzięki temu można podlewać rośliny rzadziej, a mimo to będą prawidłowo wzrastać i plonować. Ponieważ jej to preparat całkowicie bezpieczny z powodzeniem można go stosować nie tylko do roślin ogrodowych, ale również doniczkowych, pielęgnowanych w domu.
Hydrożel do kwiatów doniczkowych – właściwości i stosowanie
Hydrożel zwykle ma strukturę śliskich nierozpuszczalnych kulek, które zatrzymują wodę wewnątrz swojej struktury, zwiększając przy tym swoją objętość i wagę paręset razy. Dzięki temu rośliny nie muszą być regularnie podlewane, a mimo to są prawidłowo nawodnione.
Warto stosować hydrożel przy pielęgnacji roślin doniczkowych, które ustawione są zwykle na parapecie, co naraża je na szybsze wysuszanie (z jednej strony przez słońce w okresie letnim, z drugiej przez kaloryfery w sezonie grzewczym). Gdy ziemia w doniczce nie jest długo podlewana i zaczyna wysychać, wówczas hydrożel uwalnia zatrzymaną w wewnątrz wodę. Jest to właściwość, szczególnie korzystna w czasie wyjazdów czy delegacji, kiedy rośliny nie mogą być podlewane przez dłuższy czas.
Aby hydrożel zadziałał prawidłowo, należy wymieszać go z ziemią i rozsypać wokół korzeni, a następnie obficie nawodnić. Dzięki temu wchłonie on maksymalną ilość wody, aby w późniejszym czasie powoli oddawać ją, w zależności od potrzeb roślin. Ważne jest, by nie rozkładać absorbentu na dnie donicy ani też nie posypywać nim jej od góry, ponieważ wówczas nie spełni on swej funkcji. To korzenie pobierają wodę, dlatego preparat musi się znaleźć wokół nich, tak aby powoli oddawana woda była dostarczana do rośliny. Z tego względu środek najlepiej zastosować podczas przesadzania kwiatów. Po wymieszaniu substancji z glebą i jej obfitym podlaniu można posadzić roślinę. Czyniąc na odwrót, chłonące wodę kuleczki, zwiększając swoją objętość, mogą rozpychać korzenie na boki.
Warto również pamiętać, by przed zastosowaniem hydrożelu sprawdzić zalecenia producenta, dotyczące proporcji środka w stosunku do objętości doniczki. Jeśli bowiem doda się go zbyt dużo, nadmierne pęcznienie, może ograniczyć pobór powietrza przez roślinę, co w efekcie doprowadzi do jej stopniowego obumierania.
Hydrożel do kwiatów doniczkowych – zalety stosowania
Hydrożel jest preparatem, który z powodzeniem można stosować nie tylko do uprawy roślin w przydomowych ogródkach, ale również przy pielęgnacji kwiatów doniczkowych. Największymi jego zaletami są:
- zapewnienie nawodnienia roślin w czasie, gdy nie ma możliwości ich regularnego podlewania;
- ograniczenie ryzyka przelania (hydrożel oddaje wodę do gleby stopniowo w zależności od potrzeby rośliny);
- zredukowanie ryzyka niedoboru wody dla roślin szczególnie wrażliwych;
- brak konieczności codziennego sprawdzania, czy ziemia w doniczce jest odpowiednio wilgotna;
- jest odpowiedni zarówno do roślin ozdobnych, jadalnych, jak i ziół.
Hydrożel do kwiatów doniczkowych jest preparatem, który zapewnia roślinom właściwy poziom nawodnienia (bez obaw o przelanie), dzięki czemu mają one idealne warunki do prawidłowej wegetacji. Choć pierwotnie hydrożel był wykorzystywany do pielęgnacji roślin ogrodowych i trawników, obecnie powszechnie jest stosowany także do tych w doniczkach.