Komora klimatyczna to urządzenie przeznaczone do badań i doświadczeń laboratoryjnych na różnego rodzaju materiałach organicznych i nieorganicznych, pozwalająca na wytworzenie w jej wnętrzu określonych warunków klimatycznych (temperatura i wilgotność), ich utrzymanie pod kontrolą przez oznaczony czas, monitorowanie, zapisywanie i wizualizację danych. Komory przeznaczone są do długotrwałych testów wymagających temperatur niższych od otoczenia lub podwyższonych (wersja A od -5oC do +70oC oraz wersja B od +5oC do +70oC) i określonego poziomu wilgotności (od 10 do 95%). Poprzez imitowanie określonych warunków otoczenia, przy pomocy tych urządzeń możliwe jest ustalenie wytrzymałości i podatności na różne czynniki badanego materiału.
Gdzie znajdują zastosowanie komory klimatyczne?
Komory klimatyczne stosuje się najczęściej w przemyśle farmaceutycznym do badań stabilności produktów leczniczych i określania terminów przydatności leków w różnych warunkach (zarówno w temperaturze pokojowej, jak i przy bardziej ekstremalnym poziomie temperatury i wilgotności). Urządzenia te wykorzystywane są ponadto w przemyśle kosmetycznym do określania trwałości kosmetyków i optymalnych warunków ich przechowywania. Podobne zastosowanie mają w przemyśle spożywczym. Coraz częściej komory klimatyczne są używane w branżach takich jak motoryzacja (przy badaniu wytrzymałości komponentów, czy powłok izolacyjnych w różnych warunkach klimatycznych) lub budownictwo (np. przy laboratoryjnych badaniach sczepności warstw asfaltu lub kondycjonowania próbek betonu w kontrolowanych warunkach wilgotności i temperatury).
Jak działają komory klimatyczne?
Komora klimatyczna umożliwia uzyskanie zadanego poziomu temperatury i wilgotności, w których testowane mają być próbki. Wymuszony obieg powietrza wewnątrz komory zapewnia szybkie osiągnięcie optymalnego poziomu temperatury, a przede wszystkim równomierny jej rozkład w całym urządzeniu, co gwarantuje jednakowe warunki dla wszystkich poddanych badaniom elementów. Urządzenia wyposażone są w wewnętrzny system cyrkulacji powietrza i chłodzenia. Precyzyjne ustawienie pożądanych parametrów temperatury i wilgotności umożliwia regulator mikroprocesorowy. Systemy sterujące pracą komory stale monitorują zgodność temperatury panującej wewnątrz komory z zadanym jej poziomem. W każdym momencie istnieje możliwość podglądu zadanych i bieżących parametrów, w tym uzyskanie informacji na temat numeru aktualnie realizowanego cyklu, ilości wszystkich cykli, czasu pozostałego do zakończenia oraz aktualnego poziomu temperatury i wilgotności. Większość urządzeń ma wbudowaną pamięć, rejestrującą nawet 9 cykli czasowo-temperaturowych, jak również posiada możliwość współpracy z komputerem przy programowaniu pracy komory, rejestracji procesów, tabelaryzacji i wizualizacji graficznej wyników. Podgląd pracy komory możliwy jest również za pośrednictwem internetu, a dodatkowo użytkownik może otrzymywać powiadomienia o ewentualnych awariach poprzez SMS. Urządzenia cechują się bardzo intuicyjną, łatwą obsługą. Zastosowane wysokiej jakości materiały, w tym blacha nierdzewna, z której wykonane jest wnętrze komory gwarantują trwałość produktu przez lata. Co ważne, komory klimatyczne są urządzeniami w pełni bezpiecznymi, dzięki dwóm niezależnym układom zabezpieczającym przed niekontrolowanym wzrostem temperatury. Ponadto, możliwe jest zamówienie innych form zabezpieczeń w postaci dodatkowych czujników, sygnalizacji dźwiękowej otwartych drzwi lub zamykania na klucz. Komory klimatyczne są dostępne w różnych rozmiarach, począwszy od pojemności 30 litrów aż do 204 litrów.
Komory klimatyczne są urządzeniami coraz powszechniej stosowanymi w najróżniejszych branżach przemysłu przed wprowadzeniem produktów na rynek, ponieważ pozwalają poznać właściwości i trwałość materiałów w określonych warunkach klimatycznych. Dla wiarygodności takich testów ważne jest aby komora klimatyczna spełniała najwyższe standardy jakości.
źródło: wamed.pl – sprzęt medyczny