Trądzik to problem dermatologiczny, który bardzo często jest źródłem wielu kompleksów i przyczyną spadku samooceny. Niestety cera trądzikowa to nie tylko krosty, grudki i zaskórniki, ale również nadmierne wydzielanie sebum i rozszerzone pory. Poniżej przedstawiamy listę 6 elementów, o których warto pamiętać podczas jej codziennej pielęgnacji.
Odwiedź dermatologa
Skuteczne leczenie trądziku oczywiście nie obędzie się bez wizyty u dobrego dermatologa. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, dokładnie obejrzy skórę i przepisze odpowiednie leki czy preparaty. Czasami konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań u endokrynologa lub zastosowanie specjalistycznych zabiegów. Sposób leczenia uzależniony jest bowiem od stopnia nasilenia problemów skórnych czy wieku pacjenta.
Nie przesadzaj z opalaniem
Nie od dziś wiadomo, że opalanie nie ma najlepszego wpływu na skórę człowieka. Jeśli regularnie i przez długi czas przebywamy na słońcu bez żadnej ochrony, naskórek szybciej rogowacieje, traci swoją elastyczności, a na jego powierzchni pojawiają się przebarwienia i zmarszczki. W przypadku cery tłustej długie i częste kąpiele słoneczne mogą nasilać wydzielanie sebum.
Pamiętaj o zbilansowanej diecie
Przeglądając internetowe fora czy blogi, można dojść do wniosku, że słodycze, fastfoody czy ostre przyprawy mogą mieć negatywny wpływ na stan skóry trądzikowej. Profilaktycznie warto unikać też alkoholu oraz kawy. Dieta osoby posiadającej cerę trądzikową powinna być natomiast bogata w owoce i warzywa, dostarczające odpowiednich składników odżywczych. Szczególny nacisk warto położyć na witaminy A, B6 i B2, ponieważ to właśnie one regulują proces złuszczania się naskórka.
Nie wyciskaj zmian skórnych
Wyciskanie krostek prowadzi do pogłębiania się stanu zapalnego skóry. Niestety jest to jeden z podstawowych błędów popełnianych w trakcie leczenia. Takie działanie sprawia, że treść łojowa jest wciskana w głąb skóry, co może prowadzić do powstawania blizn i przebarwień. Co więcej, osoby dotknięte trądzikiem, powinny ograniczyć dotykanie i pocieranie twarzy, gdyż na rękach znajdują się bakterie.
Nie przesuszaj skóry
Wiele osób uważa, że wysuszanie wyprysków jest skuteczną metodą leczenia skóry trądzikowej. Z tego względu korzystają z kosmetyków, których bazowym składnikiem jest alkohol oraz preferują długie kąpiele słoneczne. Niestety nadmierna suchość skóry sprawia, że organizm rozpoczyna wzmożona produkcję sebum w celu odbudowy zniszczonej warstwy lipidowej. Zwykle prowadzi to do nasilenia się objawów i znacznego wydłużenia procesu regeneracji naskórka. Leczenie trądziku musi zatem uwzględniać nawilżanie skóry przy pomocy lekkich kremów, które nie pozostawiają na jej powierzchni tłustego filmu.
Nie rezygnuj z zabiegów oczyszczających
Cera trądzikowa wymaga bardzo dokładnego oczyszczania. Podstawą codziennej pielęgnacji jest zmywanie makijażu, mycie twarzy żelem, pianką lub mleczkiem oraz przecieranie skóry łagodzącym tonikiem. 2-3 w tygodniu warto zastosować również gruboziarnisty, dogłębnie oczyszczający peeling. Niezawodną metodą jest też nieinwazyjny peeling kawitacyjny, umożliwiający skuteczne usuwanie zanieczyszczeń oraz martwych komórek naskórka.
Przy trądziku najważniejsze jest podjęcie działań, które złagodzą jego objawy. Zamiast skupiać się jedynie na preparatach domowej roboty i produktach dostępnych w drogeriach, warto uprzednio odwiedzić dermatologa, który przeprowadzi kompleksowy wywiad, precyzyjnie określi stan skóry i zaleci podjęcie właściwego leczenia.