Wpływ kurzu i innych zabrudzeń na funkcjonowanie urządzeń elektronicznych – poradnik

Wpływ kurzu i innych zabrudzeń na funkcjonowanie urządzeń elektronicznych – poradnik

Właściwa konserwacja i regularne czyszczenie urządzeń elektronicznych to podstawa ich długotrwałej i wydajnej eksploatacji. Niestety kurz, piasek, okruchy i inne drobne zabrudzenia znajdujące się pod obudową komputera, telewizora czy telefonu mogą doprowadzić do poważnej awarii, a nawet trwałego uszkodzenia sprzętu.

Telefony komórkowe

Zadania współczesnych telefonów nie kończą się na wykonywaniu połączeń głosowych. Aktualnie smartfon musi spełniać również szereg innych funkcji. W ciągu doby używamy go łącznie nawet przez kilka godzin, często nie dbając o warunki jego pracy. Przykładowo telefon często towarzyszy nam przy spożywaniu posiłków czy w komunikacji miejskiej. Zabrudzenia najczęściej zbierają się pod tylną klapką, a dokładniej na styku ekranu i obudowy. Miejsce to jest trudne do wyczyszczenia, a jeśli kurz przemieści się do wewnątrz, możemy mieć problem z jego chłodzeniem lub pracą niektórych podzespołów. Naprawa telefonów komórkowych nie jest najtańszą usługą, dlatego lepiej zawczasu samodzielnie uporać się z problemem. Jest wiele sposobów na wyeliminowanie kurzu zlokalizowanego wewnątrz smartfona. Niektórzy wykorzystują kartkę papieru, inni sprężone powietrze, ale obiektywnie najpewniejsze i najefektywniejsze jest rozłożenie sprzętu na części i czyszczenie podzespołów zwykłym pędzelkiem.

Czyszczenie urządzeń po zalaniu

Zalanie telefonu czy laptopa to jedna z częściej spotykanych awarii. Skutki tego mogą być jednak katastrofalne, jeżeli błyskawicznie nie podejmiemy odpowiednich kroków w celu uratowania urządzenia. Czyszczenie telefonu po zalaniu nie jest łatwe, ale wykonalne nawet dla osób, które nie interesują się nowymi technologiami. Niestety w internecie możemy znaleźć masę poradników, w których często aż roi się od mitów dotyczących osuszania sprzętów elektronicznych. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest włożenie telefonu do ryżu, ale pamiętajmy, że jego skuteczność nie została nigdy potwierdzona naukowo. Innym rozwiązaniem jest użycie suszarki, ale biorąc pod uwagę właściwości elektrostatyczne telefonu, nie jest to dobry pomysł. Kolejnym sposobem jest przetarcie elementów elektronicznych telefonu szmatką nasączoną spirytusem. Alkohol ma bowiem właściwości wysuszające, więc dobrze radzi sobie z zalegającą w układzie wodą. Należy jednak pamiętać, by odłożyć go do wyschnięcia na minimum 12 godzin. Popularna jest również metoda wystawienia urządzenia na słońce. W tym przypadku występuje jednak duże ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia matrycy czy stopienia niektórych modułów.

Serwis komórkowy

W sytuacji, gdy domowe sposoby na oczyszczenie telefonu czy laptopa z kurzu i innych drobnych zabrudzeń okażą się niewystarczające, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy. W serwisie nasz smartfon zostanie rozebrany na części pierwsze w celu oceny uszkodzeń. Obowiązkowym punktem świadczonej usługi będzie też wymiana skorodowanych elementów czy wyczyszczenie sprężonym powietrzem i specjalnymi szczoteczkami pozostałych podzespołów. Następnie specjaliści obsługujący serwis komórkowy przetestują czy urządzenie działa prawidłowo.

Kurz i inne drobne zabrudzenia mają bardzo negatywny wpływ na pracę różnych urządzeń elektronicznych. Przegrzewanie się podzespołów czy powolna praca aplikacji to tylko niektóre z nich. Zapewne warto więc zwrócić większą uwagę na warunki, w których użytkowany jest sprzęt oraz regularnie przeprowadzać prace konserwacyjne.