Budowa domu lub generalny remont mieszkania wiążą się z pracami wykorzystującymi ogromne ilości wody. Rozpoczynając od wylewania fundamentów i posadzki, przez murowanie, kończąc na tynkowaniu i kładzeniu gładzi na ścianach, woda jest ważnym substratem każdej z tych czynności. Dobra technika budowlana wymaga jednak, żeby po każdym takim procesie fundamenty, podłogi czy ściany wyschły. W polskim klimacie, szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych, charakteryzujących się wysoką wilgotnością powietrza i niskimi temperaturami, schnięcie domów zajmuje bardzo długi czas. W żadnym wypadku nie należy jednak się spieszyć czy kontynuować prac budowlanych w niedosuszonych pomieszczeniach.
Wilgoć – jakie zagrożenia stwarza?
Proces suszenia pomieszczenia remontowanego lub świeżo wybudowanego nie należy do ogólnego zakresu prac budowlanych czy remontowych i należy zarezerwować na niego dodatkowy czas i fundusze. Firmy, które nie zajmują się osuszaniem budynków, wykorzystują do tego nagrzewnice, co powoduje powierzchowne osuszenie ścian czy podłóg i z tego powodu wzrasta ryzyko, że w budynku po pewnym czasie pojawią się pleśń i grzyby. Dodatkowo, należy zdawać sobie sprawę, że zawilgocone mury budynku sprawią, że koszty ogrzewania znacznie wzrosną, co jest niepożądanym efektem dla inwestora. Biorąc pod uwagę, że większość domów budowana jest z wykorzystaniem kredytu hipotecznego, a banki dają swoim klientom maksymalnie dwuletnią karencję, po której należy zlecić odbiory wybudowanego domu i zacząć płacić raty, wszelkie opóźnienia budowlane są bardzo nie na rękę inwestorom. Jednak zamiast się spieszyć i dopuścić do zawilgocenia murów, należy się zdecydować na profesjonalne osuszanie budynków.
Osuszacze kondensacyjne
Na całym świecie od wielu lat z powodzeniem wykorzystywane są kondensacyjne osuszacze powietrza. Najważniejsza część każdego osuszacza kondensacyjnego, czyli sprężarka daje efekt kondensacji pary wodnej, co jednocześnie obniża zawartość wody w powietrzu. Obniżenie zawartości wody w powietrzu skutkuje dogłębnym osuszaniem przedmiotów znajdujących się w osuszanym pomieszczeniu, w tym ścian i podłóg. Czas osuszania jest zależny od wilgotności powietrza, temperatury, kubatury pomieszczenia i wydajności osuszacza, natomiast proces przebiega znacznie szybciej, niż naturalne schnięcie. Każda profesjonalna firma osuszająca ściany korzysta z osuszacza kondensacyjnego.
Proces osuszania
Osuszanie kondensacyjne jest najbardziej efektywne, jeśli osuszacz zostanie ustawiony centralnie w pomieszczeniu, w którym ma zadziałać. Wyposażony w higrostat, wyłączy się w momencie, kiedy wartość wilgotności w osuszanym pomieszczeniu osiągnie wyznaczony poziom. Sam proces można obserwować po szybko zapełniającym się zbiorniku na skropliny – rosnący poziom wody pokazuje, jak zawilgocone było osuszane pomieszczenie. Warto wiedzieć, że podczas osuszania pomieszczenia, można prowadzić w nim prace wykończeniowe, dzięki czemu nie dochodzi do przestojów w pracy. Działanie osuszacza kondensacyjnego jest też tańsze, jeśli chodzi o zużyty prąd niż praca nagrzewnic, co znacznie redukuje koszty inwestora. Wentylatory i nagrzewnice można zastosować pomocniczo w przypadku, gdy temperatura pomieszczenia jest bliska 0˚C – niskie temperatury powodują spadek wydajności układu chłodniczego osuszaczy. Na ich wydajność wpływ mają również praca z zanieczyszczonymi filtrami czy wymiennikami ciepła. Bezwzględnie należy też trzymać się zaleceń zamieszczonych w instrukcji producenta.
Podsumowując, zarówno ze względów higienicznych, jak i finansowych należy się zdecydować na profesjonalne osuszanie domów lub remontowanych pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu osuszaczy powietrza maleje ryzyko zagrzybienia i zapleśnienia ścian oraz skraca się czas wykonywanych prac budowlanych.