Protetyka stomatologiczna – jakie zabiegi obejmuje?

Protetyka stomatologiczna – jakie zabiegi obejmuje?

Estetyczny uśmiech to dziś podstawa atrakcyjnego wyglądu. Codzienna higiena jamy ustnej pozwala na zahamowanie rozwoju bakterii i na utrzymywanie optymalnej bieli uzębienia. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zachować preferowany odcień szkliwa – wiele osób boryka się z problemami z uzębieniem, które zwykle wpływają negatywnie nie tylko na ich funkcjonalność, ale też wygląd. Niejednokrotnie towarzyszy im też duża bolesność, którą można wyeliminować jedynie poprzez wyleczenie lub usunięcie zębów. Pozostałe puste miejsca należy zastąpić protezą, która pozwoli na komfortowe wykonywanie podstawowych czynności codziennych, takich jak spożywanie posiłków. Na taką okoliczność przygotowana jest każda klinika stomatologiczna, która w tym celu zatrudnia lub współpracuje z wykwalifikowanymi protetykami.

Jakie są następstwa braków w uzębieniu?

Mogłoby się wydawać, że brak zęba to problem głównie natury estetycznej, ale nic bardziej mylnego. Oczywiście wygląd to coś, na co uwagę zwraca się w pierwszej kolejności, jednakże w tym przypadku to sprawa zdecydowanie drugorzędna. Ubytek tego rodzaju może bowiem powodować ból przy rozdrabnianiu pokarmu, a z czasem wywoływać nawet przesuwanie się zębów sąsiadujących, w wyniku czego zmienia się ich ułożenie lub dochodzi do deformacji względem dziąseł. Ponadto nie można zapominać o podwyższonej podatności dziąseł na infekcje.

Czym zajmuje się protetyk?

Badając uzębienie pacjenta, stomatolog może zaproponować uzupełnienie pojedynczych lub też znacznych jego ubytków. W celu sprostania temu zadaniu lekarz będzie musiał posłużyć się protezą utworzoną przez protetyka. Protetyk we współpracy ze stomatologiem stworzy ząb na zamówienie – protezę idealnie pasującą do konkretnego uzębienia. Każda dobra klinika stomatologiczna jest w stanie nadbudować ubytki w taki sposób, aby nie tylko zapewnić pacjentowi odpowiedni komfort, ale również dobry efekt wizualny. W dużym uproszczeniu zamówiony ząb umieszczany jest na tytanowej śrubie, która wcześniej zostaje umieszczona w szczęce w całkowicie bezpieczny, stabilny sposób. Implant zębowy składa się więc z dwóch elementów – tytanowej śruby i korony protetycznej. Druga część implantu może przyjmować formę:

  • tymczasowej korony metalowej,
  • popularnej korony ceramicznej,
  • wysokiej jakościowo korony porcelanowej,
  • niezwykle precyzyjnej korony cyfrowej.

Jakie protezy jest w stanie wykonać protetyk?

Każdy specjalista zajmujący się projektowaniem i wytwarzaniem protez może je stworzyć w dwóch wersjach – stałej lub ruchomej. Protezy stałe stosowane są w przypadku ubytku jednego lub kilku zębów, a ruchome w przypadku całkowitego lub znacznego bezzębia. Warto nadmienić, że protezy ruchome powinny być zdejmowane na noc, aby dziąsła pacjenta mogły odpocząć w czasie snu. Natomiast protezy stałe są niezdejmowalne i od momentu ich założenia należy traktować je jak naturalny ząb.

Jakie są koszty założenia protezy stomatologicznej?

O ostatecznym wyborze protezy stomatologicznej często decyduje cena. Protezy ruchome są znacznie tańsze od stałych, jednakże zwykle bardzo długo trwa proces przyzwyczajania się do nienaturalnego uczucia podczas spożywania pokarmów. Są to też protezy znacznie mniej wytrzymałe od stałych. Z kolei protezy stałe to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. W tym przypadku można mieć jednak właściwie pewność co do jakości wykonanej usługi i do wyjątkowo naturalnego uczucia podczas rozdrabniania czy przeżuwania pokarmów. Warto też zwrócić uwagę na korony cyfrowe, które w przeciwieństwie do innych rozwiązań tworzone są w sposób bardzo precyzyjny. Komputerowe projektowanie i tworzenie zgodnego biologicznie implantu pozwala bowiem stworzyć ząb o  zdecydowanie najwyższej możliwej jakości.