Systemy produkujące azot są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, rozpoczynając od przemysłu lotniczego czy inżynieryjnego po pakowanie żywności. W przypadku dużego zapotrzebowania na azot do produkcji, magazynowania czy transportu, generatory wytwarzania azotu są najbardziej efektywnym sposobem otrzymania gazu, gdyż w odróżnieniu od butli, zapewnią potrzebną ilość i wysoką czystość gazu. Aby wybrać odpowiedni generator azotu dla przedsiębiorstwa, niezbędne jest określenie specyfiki i zapotrzebowania produkcji.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze generatora azotu?
Generatory azotu występują w szerokiej gamie modeli i rozmiarów, co pozwala na wybór odpowiednio dostosowanego systemu do specyfiki i potrzeb przedsiębiorstwa. Oprócz kosztu azotu, przy wyborze generatora, należy wziąć pod uwagę kilka niżej przedstawionych kwestii:
- Poziom zużycia gazu – nabycie zbyt dużego generatora, który nie będzie w pełni wykorzystywany, może powodować niepotrzebne koszty. Natomiast jeśli zużycie jest znacznie większe, niż wydajność zakupionego systemu wytwarzania azotu, mogą pojawić się przestoje na linii produkcyjnej. Dlatego istotną kwestią jest określenie poziomu zużycia azotu, aby dokonać najlepszego wyboru.
- Wymagania czystości – niektóre branże potrzebują wyższych poziomów czystości niż inne. Jest to szczególnie ważne w przypadku przemysłu spożywczego, gdzie produkt końcowy musi zawierać jak najmniejszą ilość tlenu. W zależności od zastosowanej technologii istnieje możliwość uzyskania czystości przekraczającej nawet 99,5%.
- Dostępna przestrzeń – instalacja generatora azotu wymaga odpowiedniej przestrzeni w zakładzie. Ważne jest zachowanie proporcji, w przypadku nie posiadania wystarczającej ilości miejsca do instalacji, aby typ systemu spełniał jak największe potrzeby firmy.
- Cena generatora azotu – mimo iż koszt urządzeń do wytwarzania azotu jest stosunkowo wysoki, inwestycja ta zapewnia gwarantowane dostawy gazu i z czasem doprowadzi do sporych oszczędności. Koszty systemu różnią się w zależności od wielkości działalności i rodzaju systemu.
Rodzaje generatorów
Wyróżniamy kilka rodzajów generatorów, a wśród nich najpopularniejsze to:
Generatory membranowe
Membranowe generatory azotu działają na zasadzie sprężania powietrza atmosferycznego przez sprężarkę i przepuszczania go przez membranę z pustych włókien, które filtrują powietrze (głównie tlen), otrzymując wysokiej czystości azot. Zaawansowane systemy wykorzystują wiele etapów filtracji przed kontaktem z membraną, usuwając inne cząsteczki, takie jak kurz czy wilgoć. Filtry o drobnych oczkach służą do usuwania cząstek z powietrza, osuszacze eliminują natomiast wilgoć. Cały proces, oprócz dostarczenia wyższej czystości azotu, chroni również membranę.
Generatory PSA
Generator azotu PSA ma działanie podobne do generatora membranowego odnośnie sprężania powietrza atmosferycznego z użyciem kompresora. Membranę zastępuje tutaj kolumna ciasno spakowanego materiału pod ciśnieniem, złożonego z węgla i nazwanego węglowym sitem molekularnym (CMS). Przepuszcza ono tylko małe cząsteczki azotu, a pozostałe cząsteczki są adsorbowane przez CMS. Ten model generatora wymaga dwóch kolumn CMS, z których jedna jest odbezpieczona, a druga napędza powietrze przez sito pod ciśnieniem. Dlatego też metoda ta jest również zwana adsorpcją zmiennociśnieniową.
Dokonując wyboru generatora azotu, ważne jest, aby znać swoje potrzeby odnośnie do procesu produkcji. Wówczas po przeprowadzeniu dokładnej analizy dotyczącej wymagań wobec gazu łatwo można określić rodzaj systemu generowania azotu, który pomoże zwiększyć produktywność i zintegrować nowe technologie.