Namiot halowy – podstawowe zalety i funkcjonalności

Namiot halowy – podstawowe zalety i funkcjonalności

Dzięki swojej niskiej cenie, prostej konstrukcji i łatwości montażu współczesne namioty halowe mają dość duży wachlarz zastosowań. Nie muszą służyć tylko jako miejsce produkcji lub przestrzeń magazynowa. Idealnie nadają się również na garaże. Ich dostępne rozmiary pozwalają nie tylko na umieszczanie w nich samochodów, ale również maszyn budowlanych. Mniejsze namioty halowe to dobry sposób na przydomowy warsztat lub budynek gospodarczy. Czasami są one również wykorzystywane jako zagrody dla zwierząt hodowlanych. Skutecznie chronią bowiem nie tylko przed wiatrem i deszczem, ale można również doprowadzić do nich ogrzewanie czy klimatyzację. W ten sposób zyskują całoroczną funkcjonalność.

Zabezpieczone przed korozją, wodoodporne i odbijające promienie UV

Dzisiejsze hale namiotowe wykonane są zwykle ze stalowego, zabezpieczonego przed korozją, stelażu. Do produkcji dachu i ścian wykorzystuje się natomiast sztuczne tworzywo, które jest oczywiście wodoodporne, nie przepuszcza promieni UV i nie pojawi się na nim pleśń lub grzyb. Certyfikaty, które posiada taki moduł, pozwalają również na przechowywanie w jego wnętrzu każdego rodzaju towaru, w tym także produktów spożywczych lub środków chemicznych. Na rynku są przynajmniej dwa rodzaje plandek – PCV i PE. Poszycia wykonane z PVC są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż te z PE. Zaletą plandek z PE jest natomiast ich waga, gdyż są znacznie lżejsze, co ułatwia ich montaż, demontaż i codzienne użytkowanie. Cecha ta może być ważna wówczas, gdy inwestor planuje regularnie zmieniać lokalizację hal namiotowych. W tym przypadku warto jednak zadbać, by podłoże było stabilne i równe. Ponadto warto unikać wznoszenia hal namiotowych w pobliżu drzew, słupów oraz terenów podmokłych, gdyż w przypadku silnych podmuchów wiatru czy obfitych opadów deszczu, stelaż i poszycie mogą zostać uszkodzone.

Nie tylko śruby, ale również zastrzały dachowe

Namioty halowe produkuje obecnie wiele firm. Wybór produktu o solidnej konstrukcji i wysokojakościowym poszyciu nie stanowi więc problemu. Dobrze jest, jeżeli do jej wzniesienia, oprócz śrub, wykorzystywane są też poprzeczne i boczne zastrzały dachowe. Poprawiają one bowiem sztywność i stabilność namiotu halowego. Trzeba również zwrócić uwagę czy oferowany namiot halowy wyposażony jest w zestaw pasów wykorzystywanych w czasie montażu konstrukcji. To one sprawią bowiem, że plandeka będzie dokładnie naciągnięta i zabezpieczona na stelażu. Ponadto specjale kotwy zabezpieczą wspomniane konstrukcje przed silnymi podmuchami wiatru.

Dostępne obecnie na rynku namioty halowe mają zróżnicowane kolory, kształty i wielkości. Ponadto można wyposażyć je w podłogi, okna, systemy grzewcze i oświetleniowe czy modułowe meble. Zawsze warto pamiętać o zabezpieczeniu całej konstrukcji i doborze odpowiedniego miejsca do jej rozstawienia.