Najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców w 2023 roku

Najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców w 2023 roku

Wyższe składki do ZUS, podwyżka płacy minimalnej i stawki godzinowej, nowy obowiązek dla płatników składek, Polski Ład 3.0 to tylko część ze zmian, z którymi muszą zmierzyć się przedsiębiorcy w 2023 roku. Oto najważniejsze z nich, których zarys postaramy się przybliżyć.

Pierwsza płaszczyzna, na której zaszedł szereg modyfikacji, obejmuje podatki. Przede wszystkim należy wymienić tu nową skalę podatkową (stawka podatku w pierwszym progu podatkowym będzie wynosić 12% do kwoty 120 tys. zł i 32% od nadwyżki powyżej tej kwoty) oraz nowe zasady uwzględniania kwoty wolnej od podatku (płatnik od teraz musi pomniejszać zaliczki na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, w przypadku gdy pracownik złoży temu płatnikowi oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia).

Drugą wyodrębnioną przez nas grupą zmian są nowe zasady związane z formalnościami w relacji przedsiębiorca – płatnik. I tutaj pojawia się m.in. obowiązek posiadania konta na PUE ZUS – dotyczący bezwzględnie wszystkich, w tym tych samozatrudnionych przedsiębiorców. Co więcej, wszystkie świadczenia i wnioski podatnicy mają składać na piśmie (ewentualnie w inny sposób przyjęty u danego płatnika: dopuszczona jest również np. forma elektroniczna bądź za pośrednictwem systemu kadr i płac).

Nie da się również nie zauważyć rekordu, który pada w zakresie składek ZUS. Mały ZUS podrożeje o 45 złotych. W 2023 roku składki na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących firmę i niekorzystających z preferencji wynoszą 1418,48 zł miesięcznie. Wzrosła także stawka godzinowa – do 22,80zł (a od lipca do 23,50zł) i tym samym miesięczne wygrodzenie minimalne – 3490zł (od lipca analogicznie – 3600zł)

Porządek w finansach – dlaczego warto mieć dobrą księgową?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą nie od dziś, zapewne zdążyłeś już zauważyć, że tzw. ,,oddelegowywanie” części obowiązków niesie ze sobą szereg korzyści. To samo dzieje się także w zakresie finansów, rozliczeń i rachunków. Wystarczy wyszukać hasło: księgowość dla firm Bemowoby móc bez trudu znaleźć wykwalifikowaną księgową w danej lokalizacji. Cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę, wybierając księgową, to: terminowość, rzetelność i profesjonalizm w wykonywaniu usług. Powyżej opisane zmiany w przepisach to tylko niewielka część modyfikacji, z którymi będziesz musiał zmierzyć się na przestrzeni lat, w czasie których zamierzasz prowadzić działalność. Korzystając z pomocy księgowej zminimalizujesz ryzyko popełnienia (niekiedy kosztownych!) błędów oraz oszczędzisz nie tylko czas, ale również nerwy – księgowa uporządkuje Twoje dane i jeśli będzie to potrzebne, odpowie na niemalże każde Twoje pytanie. A Ty zamiast w tym czasie przeglądać stos pism i rozporządzeń, będziesz mógł odpocząć po całym dniu pracy. W końcu nie ma niczego cenniejszego dla rozwoju firmy niż zregenerowany umysł jej właściciela.