Najczęstsze awarie zmywarek

Najczęstsze awarie zmywarek

Zmywarki zaliczane są do najbardziej przydatnych sprzętów AGD w kuchni. Dzięki nim każdego dnia oszczędzamy sporo czasu, który musielibyśmy stracić na zmywanie. Jednak z czasem te użyteczne sprzęty odmawiają posłuszeństwa. Jakie są najczęstsze awarie zmywarek? Co warto zdobić, gdy zmywarka przestaje normalnie funkcjonować?

Główne przyczyny awarii

Jeśli wnikliwie przeanalizujemy instrukcje obsługi posiadanych przez nas zmywarek, zauważymy, że producenci zalecają, aby opłukać naczynia pod bieżącą wodą, zanim włożymy je do zmywarki. Zasadniczo chodzi o to, aby usunąć większe zabrudzenia, resztki posiłków, sosy. Z łatwością mogą one zablokować przepływ wody przez ciasne kanaliki z wodą, filtry, albo uniemożliwić dalszą pracę elementów ruchomych zmywarki. Trzeba przyznać, że niewiele osób w praktyce płucze naczynia, zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to zrozumiałe – nie po to kupujemy zmywarkę, by później pieczołowicie poświęcać czas na wstępne mycie naczyń.

Kolejną, często spotykaną przyczyną awarii spotykanych w zmywarkach jest narastający kamień. Dotyczy to szczególnie obszarów o wysokiej mineralizacji wody w wodociągach. W takim przypadku stopniowo niemal niezauważalnie, z przepływającej wody będzie osadzał się kamień, który w pewnym momencie zablokuje przepływ wody w przewodach lub utrudni go na tyle, że urządzenie nie będzie mogło pracować poprawnie.

Inne problemy mogą być spowodowane rozszczelnieniem uszczelek, co powoduje przenikanie wody i pary wodnej do elektroniki sterującej pracą urządzenia, stosowaniem zbyt dużych ilości środków myjących lub nabłyszczających oraz zaniechaniem okresowego czyszczenia filtra.

Najczęstsze awarie zmywarek

Do najczęstszych awarii, które klienci zgłaszają serwisom AGD, należą:

  • Problemy z odprowadzaniem wody – chyba najczęściej występująca awaria. Powodowana jest właśnie przez kamień lub resztki jedzenia, czasem również przez obecne na talerzu wykałaczki czy fragmenty serwetek. Ponadto, choć to nie oczywiste, problemy z odprowadzaniem wody mogą pojawić się, gdy woda do zmywarki jest dostarczana w zbyt małych ilościach – wtedy ciśnienie jest niewystarczające do wyczyszczenia układu odpływowego,
  • Wycieki wody ze zmywarki – mogą sygnalizować problemy ze zużytymi lub zniszczonymi uszczelkami, ale nie tylko. Dość często zdarza się, że po ich wymianie problem powraca, co wskazuje na problem z komorą hydrostatu. Inne możliwe powody to uszkodzenie drzwi czy zatkany układ odpowietrzający,
  • Naczynia pozostają mokre, choć został wybrany program z oczyszczeniem ­– powodem może być uszkodzona lub zablokowana nagrzewnica powietrza, albo nieprawidłowe działanie układu dozującego nabłyszczacz, którego obecność ma istotny wpływ na efektywność suszenia,
  • Zmywarka nie domywa naczyń – to najbardziej denerwująca usterka. Z jednej strony zmywarka sygnalizuje zakończony cykl zmywania, jednak po jej otwarciu naczynia nadal wymagają umycia. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo dużo: począwszy od zablokowanego bądź uszkodzonego dozownika soli lub tabletki do zmywarki, poprzez zablokowanie lub uszkodzenie filtra, aż po uszkodzenie pompy wysokiego ciśnienia włącznie. Inną przyczyną może być niedostateczne nagrzewanie wody, przez co detergent nie może działać w pełni skutecznie.

Jeśli zauważyliśmy w naszej zmywarce któryś z wymienionych problemów, powinniśmy bezzwłocznie podjąć działania. To prawda, że w niektórych sytuacjach jesteśmy w stanie samodzielnie wspomóc zmywarkę (np. przepłukując filtry lub sprawdzając i uzupełniając sól), jeśli jednak problem nadal występuje, powinniśmy skorzystać z usług wyspecjalizowanego serwisu AGD.