Kredyt hipoteczny dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest jak najbardziej osiągalny. Podobnie jak w przypadku innych źródeł dochodów jego uzyskanie wymaga spełnienia kilku istotnych warunków. Podpowiadamy. jak uzyskać kredyt będąc przedsiębiorcą.
Działalność gospodarcza a kredyt hipoteczny
Niestety w wielu przypadkach prowadzenie działalności gospodarczej może być przeszkodą dla uzyskania kredytu. Jest to spowodowane częstym brakiem stabilności dochodów uzyskiwanych przez tego typu osoby. Taki stan rzeczy wynika ze zmieniających się oczekiwań klientów, podwykonawców oraz niepewności, co do otrzymywania zleceń. Z tych powodów udzielenie kredytu dla przedsiębiorców stanowi duże ryzyko dla banku, który ma wobec nich spore wymagania. Warto dodać, że jego uzyskanie będzie łatwe w przypadku prężnie rozwijających się działalności gospodarczych. W razie jakichkolwiek wątpliwości przyszłych kredytobiorców, można skorzystać z pomocy doświadczonych doradców kredytowych.
Warunki uzyskania kredytu
Jak wspomniano powyżej wymagania banków wobec przedsiębiorców są nieco wyższe niż w przypadku osób zatrudnionych na umówię o prace. Pierwszym istotnym obostrzeniem jest minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej. Przyjmuje się, że 12 miesięcy to wymagany staż, który stanowi potwierdzenie rentowności danego biznesu. Jest to przepis, który może zostać ominięty przez osoby, które wykonują zlecenie na rzecz swoich byłych pracodawców. W ich przypadku okres oczekiwania zostaje skrócony do 6 miesięcy.
Działalność gospodarcza a zdolność kredytowa
Kluczowym aspektem zdolności kredytowej w przypadku przedsiębiorców jest kondycja finansowa ich działalności. Aby udowodnić jej odpowiedni stan należy przygotować szereg dokumentów potwierdzających przepływ finansowy pomiędzy kredytobiorcą, a odbiorcami jego usług lub towarów. Dzięki temu analitycy bankowi są w stanie ocenić zdolność kredytową osób prowadzących działalność.
Regularność dochodów
Pozytywna odpowiedź banku na wniosek o kredyt jest zależna od stabilności dochodów przedsiębiorcy. Należy pamiętać, że rozbieżności przychodów pomiędzy poszczególnymi miesiącami nie powinny wynosić więcej niż 30%. Krótki okres z bardzo dużymi wpływami nie będzie miał znaczenia jeśli wahania będą zbyt duże. Inna istotna kwestia to sposób rozliczania z Urzędem Skarbowym. Większość banków preferuje klientów rozliczających się na zasadach ogólnych. Dlatego osoby korzystające z ryczałtu powinny pomyśleć o zmianie takiego stanu rzeczy.
Masz wątpliwości? Nie wiesz czy masz szansę ubiegać się o kredyt, a prowadzisz działalność gospodarczą? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy doradcy kredytowego, który podpowie jak zacząć, pomoże skompletować dokumenty oraz przejść przez skomplikowane procedury bankowe.