Korekcja uszu, zwana również w nomenklaturze medycznej zabiegiem otoplastyki, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Wbrew obiegowej opinii procedura ta jest stosunkowo mało inwazyjna i charakteryzuje się dosyć krótkim okresem wymaganej rekonwalescencji (od 1 do 4 tygodni). Zatem, jak dokładnie przebiega korekta odstających uszu, jakie są jej efekty oraz podstawowe przeciwwskazania do wykonania procedury?
Jak przebiega korekta odstających uszu?
Korekta odstających uszu jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, iż środek przeciwbólowy (najczęściej lidokaina) jest podawana bezpośrednio w obszar operowany, a pacjent podczas całej procedury pozostaje w pełni świadomy. Celem zabiegu jest odtworzenie prawidłowej pozycji uszu oraz poprawa ich wzajemnych proporcji. Co warte zaznaczenia, efekty chirurgicznej korekcji są widoczne zazwyczaj już po ok. miesiącu (po 7-8 dniach ściągane są założone podczas zabiegu szwy).
Jeśli chodzi o technikę zabiegu, to wyróżnia się kilkanaście różnych metod. Wybór konkretnej techniki jest uwarunkowany stopniem zaawansowania wady, warunkami anatomicznymi występującymi u konkretnego pacjenta oraz doświadczeniem chirurga plastyka, którego zatrudnia dana klinika medycyny estetycznej. Abstrahując jednak od mnogości metod, każdy zabieg chirurgicznej korekcji odstających uszu charakteryzuje się kilkoma obowiązkowymi etapami. Tak więc w pierwszej kolejności operator nacina skórę wokół operowanego ucha (najczęściej w jego tylnej części). Dalsze etapy zabiegu polegają na chirurgicznym opracowaniu tkanek, które muszą być poddane korekcji (chirurg dokonuje zmian w chrzęstnym szkielecie ucha oraz wycina niepotrzebne fragmenty skóry). Operacja plastyki odstających uszu kończy się zszyciem wszystkich wykonanych wcześniej nacięć oraz założeniem jałowego opatrunku, którego zdaniem jest zabezpieczenie ran i unieruchomienie uszu w prawidłowej pozycji. Zabieg trwa zazwyczaj ok. 2 godziny (w przypadku bardziej złożonych wad czas ten może ulec wydłużeniu) i po jego zakończeniu pacjent najczęściej może udać się do domu.
Korekcja odstających uszu – przeciwwskazania do zabiegu
Zabieg chirurgicznej korekcji odstających uszu nie jest silnie obciążający dla operowanego i obarczony dużą ilością możliwych powikłań. Niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które dyskwalifikują pacjenta do wykonania u niego plastyki. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim zły stan kliniczny pacjenta – np. obciążenie dużą ilością chorób przewlekłych. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, iż plastyka odstających uszu nie jest zabiegiem ratującym życie i niedozwolone jest jej wykonywanie kosztem znacznego zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia możliwych powikłań (m.in. ciężkiego do zatamowania krwotoku, czy też problemów z gojeniem się rany pooperacyjnej). Jeśli chodzi o inne przeciwwskazania, to warto wymienić też tendencje do tworzenia się blizn i bliznowców, gdyż ich pojawienie się na skórze może spowodować, że efekty zabiegu będą niezadowalające. Co warte zaznaczenia, wszelkich zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej nie wykonuje się też w okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Słowem zakończenia, chirurgiczną korekcję odstających uszu wykonuje dziś praktycznie każda renomowana klinika medycyny estetycznej. Prawidłowo wykonany zabieg pozwala na całkowitą lub częściową korekcję wady, co w wielu przypadkach pozwala zwalczyć rozmaite kompleksy i zwiększyć ogólną jakość życia.