Pawilon ogrodowy to znakomita alternatywa dla klasycznych altan ogrodowych, która cieszy się dużą popularnością. W przeciwieństwie do tradycyjnych altan można go ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie. W wielu przydomowych ogródkach stanowi podstawowe miejsce do relaksu w otoczeniu zieleni oraz pełni funkcję letniej jadalni. Pawilony ogrodowe zwykle skonstruowane są z drewna lub ze stali, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczać przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Jak zabezpieczyć pawilon ogrodowy?
Pawilony ogrodowe w większości przypadków nie wymagają przeprowadzania prac konserwacyjnych w sezonie letnim. W tym okresie warto natomiast wyprać pokrycie. Można to zrobić ręcznie lub w pralce, ale bezwzględnie nie należy suszyć i prasować poszycia. Natomiast zima to okres, w którym właściciele pawilonów ogrodowych mają znacznie więcej pracy. Konstrukcje należy złożyć, by nie niszczała na śniegu i deszczu. Złożone elementy należy przechowywać w odpowiednio przygotowanym, suchym miejscu. Zanim jednak złożymy pawilon, powinniśmy przeprowadzić dokładne oględziny pokrycia i konstrukcji.
Jak zabezpieczyć konstrukcję?
W przypadku występowania rdzy należy ją dokładnie zeszlifować i miejsce to pokryć farbą lub lakierem ochronnym, aby zapobiec postępowaniu procesów korozyjnych. W przypadku, gdy pawilon ogrodowy posiada konstrukcję drewnianą, powinniśmy sprawdzić, czy nie pojawiły się na niej ubytki. Jeżeli tak, to wybrane miejsca należy wypełnić specjalną szpachlą, aby zapobiec próchnicy. Natomiast wszelkie zadziory trzeba wygładzić papierem ściernym. W tym okresie warto też przeprowadzić bejcowanie, które zabezpiecza przed kornikami, wilgocią oraz nadaje drewnianej powierzchni estetycznego wyglądu.
Jak zabezpieczyć pokrycie?
Żeby pawilon służył nam przez wiele lat, to musimy również zadbać o okładzinę. Jeżeli w pokryciu występują dziury, to oczywiście należy je załatać. Po ściągnięciu plandeki z konstrukcji, warto ją dokładnie osuszyć, aby nie pojawiła się pleśń czy grzyb. Na wysuszoną tkaninę możemy następnie nanieść specjalną substancję konserwującą. Dzięki temu zabezpieczymy ją przed działaniem wilgoci i promieniami słonecznymi w przyszłym sezonie letnim. Tak zakonserwowaną tkaninę możemy złożyć i umieścić w pokrowcu, aby nie osiadał na niej kurz i wilgoć. Dzięki temu wiosną będzie gotowa do rozłożenia bez zbędnych prac pielęgnacyjnych.
Pawilony ogrodowe są popularne wśród osób, które lubią relaksować się w otoczeniu zieleni w przydomowym ogródku. Zawsze warto jednak wybierać produkty wysokiej jakości, ponieważ będą one trwalsze i łatwiejsze w konserwacji. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny, którą jest pokryty pawilon oraz materiał, z którego wykonana jest konstrukcja. Pokrycie powinno być solidne i nieprzemakalne oraz odporne na działanie wiatru, słońca i deszczu. Dzięki temu pawilon posłuży nam przez wiele lat. W przypadku stalowej konstrukcji trzeba sprawdzić, czy nie występują na niej ogniska korozji. Natomiast konstrukcja drewniana powinna być wykonana z solidnego drewna, dlatego warto sprawdzić, czy nie posiada ona pęknięć lub śladów próchnicy.
Odpowiednie zabezpieczenie pawilonu ogrodowego jest niezbędne, jeżeli chcemy z niego korzystać przez wiele lat. Prace konserwacyjne warto przeprowadzać co sezon przy demontażu całej konstrukcji. Warto wiedzieć, że nawet niewielkie dziury w pokryciu mogą sprawić, że ulegnie ono całkowitemu zniszczeniu pod wpływem silnego wiatru czy ulewnego deszczu. Również pęknięcia w drewnianych elementach lub wygięcia stalowych części szkieletu znacząco osłabiają taką konstrukcję.