Jak zaaranżować kolumny betonowe w ogrodzie?

Jak zaaranżować kolumny betonowe w ogrodzie?

Kompozycja ogrodów zawsze była ważnym elementem kultury Europy. Centrum starożytnego domu wyznaczało atrium, naturalnie oświetlony słońcem dziedziniec-ogród. W średniowieczu przyklasztorne sady były nie tylko miejscem pracy, lecz także estetycznego doświadczenia. W nowożytności z kolei projektowanie przestrzeni zielonych stało się prawdziwą specjalizacją – od barokowych ogrodów Wersalu do romantycznych parków udekorowanych antycznymi ruinami. Współcześnie trend ogrodniczy zgromadził już cały wachlarz stylistycznych rozwiązań. Niezmienną popularnością cieszą się elementy związane z tradycją i historią sztuki, zwłaszcza motywy antyczne. Zobaczmy zatem, jak na różne sposoby można aranżować jeden z takich motywów – kolumny. Istotnym elementem jest tutaj sama różnorodność stylistyczna, od klasycznych greckich kolumn jońskich z charakterystycznymi zawiniętymi wolutami do późniejszych bardziej ozdobnych kolumn korynckich.

Jak ustawić kolumny?

Kolumny w dzisiejszym ogrodzie wciąż mogą mieć tę samą funkcję, jaką pełniły w starożytności – komponują przestrzeń przez jej dzielenie. Ustawienie rzędu kolumn wzdłuż ścieżki daje nie tylko wrażenie harmonii i regularności, ale także naturalnie wyznacza kierunki poruszania się po ogrodzie. Jest to szczególnie ważne na dużych powierzchniach, nad którymi nieraz trudno zapanować. Rzędy nawet niewielkich kolumn pomagają w uporządkowaniu przestrzeni. Kolumny jako stały element architektury mają tę olbrzymią zaletę, że nie potrzebują właściwie żadnych dodatków, mogą być samodzielnymi elementami krajobrazu.

Kolumny w otoczeniu architektury

O ile samodzielnie stojące kolumny wywołują skojarzenia z romantycznym ogrodem angielskim i pięknem starożytnych ruin, o tyle mogą one równie dobrze współgrać ze współczesną architekturą. Para betonowych kolumn u szczytu lub dołu schodów prowadzących do ogrodu wizualnie organizuje przestrzeń, ale także wzbogaca ją o dodatkowy element ozdobny. Mogą one także posłużyć jako element nośny ogrodowej altany – ażurowa konstrukcja będzie wtedy charakteryzować się lekkością, elegancją i smakiem.

Kolumny w służbie roślin

Kolumny mają funkcję nośną, ale przecież nie muszą jedynie wspierać konstrukcji architektonicznych. Niższe betonowe filary doskonale nadają się do eksponowania roślin doniczkowych w wybranych miejscach ogrodu. W ten sposób mogą być też atrakcyjnym odpowiednikiem pergoli jako wsparcia dla pnączy. Beton zapewnia nie tylko wytrzymałość na warunki pogodowe, ale przede wszystkim doskonale komponuje się z zielenią roślin.

Kolumny – w jakim stylu?

Jednym z najważniejszych elementów wyróżniających kolumny jest styl, w jakim zostały ozdobione. Porządek – bo tak fachowo określa się formę ornamentu – decyduje o wyglądzie i wpływa na połączenie z całym otoczeniem. Starsze kolumny jońskie mają w sobie klasyczną elegancję. Zawinięte formy przypominające spiralne poroże mają w sobie stylową surowość i nadają otoczeniu dostojny charakter. Doskonale wyglądają szczególnie w sekwencjach – rytm zawiniętych wolut porządkuje przestrzeń i sprawia przyjemne wizualne wrażenie. Kolumny korynckie z kolei mają w sobie więcej swobody – ich dekoracyjna lekkość sprawia, że najlepiej aranżują się w ograniczonych przestrzeniach lub jako samodzielne obiekty. Bogactwo form ornamentalnych kolumny świetnie uzupełnia na przykład stojące na niej rośliny.

Szlachetność formy i materiału

Nie tylko sama forma architektoniczna powoduje, że kolumny mogą być ozdobą każdego ogrodu. Warto również zwrócić uwagę na beton, z którego się je wykonuje. Przede wszystkim gwarantuje on trwałość i wytrzymałość. Dodatkowo surowy materiał odpowiada eleganckiej formie kolumny i tłumaczy ją jednocześnie na język dzisiejszego wzornictwa. Beton – materiał najważniejszy dla współczesnej architektury – zapewnia ponadczasowość, połączenie z tradycją, ale i nowoczesność jednocześnie.

Kolumny do każdego ogrodu

Klasyka nigdy się nie starzeje i tak jest również w przypadku antycznych kolumn. Wielowiekowa tradycja potwierdziła ich estetyczną wartość, a różnorodność zastosowań gwarantuje niewyczerpane możliwości. Czy to w formie faktycznych elementów konstrukcyjnych, czy to jako czysto ornamentalne detale betonowe kolumny będą ozdobą każdej przestrzeni zielonej. Zwróćmy uwagę na styl i ich zastosowanie – a resztę ogranicza już tylko wyobraźnia.

źródło: jurand.org – donice ogrodowe