Flanela bawełniana – charakterystyka materiału i jego nieoczywiste zastosowania

Flanela bawełniana – charakterystyka materiału i jego nieoczywiste zastosowania

Tkanina, jaką jest flanela bawełniana, stanowi jeden z bardziej popularnych rodzajów materiałów wykorzystywanych na co dzień. Kraciasty, miękki materiał sprawdza się przede wszystkim w branży odzieżowej oraz w przemyśle tekstylnym.

Flanela bawełniana – czym się charakteryzuje?

Flanela bawełniana charakteryzuje się dużą miękkością oraz delikatnością. Posiada również dobre właściwości termoizolacyjne, dlatego sprawdza się w chłodne wiosenne i letnie dni, jako nakrycie wierzchnie lub warstwa pośrednia dla kurtek czy płaszczy. Flanela bawełniana należy do grupy tkanin posiadających okrywę runową, czyli włókienną. Zazwyczaj jest tkana splotem płóciennym lub skośnym, co skutkuje jej podwyższoną trwałością i odpornością na uszkodzenia. Nawet przy wielokrotnym praniu oraz codziennym użytkowaniu zachowuje zatem swoją strukturę i kształt.

Do czego można wykorzystać flanelę bawełnianą?

Flanela bawełniana najczęściej jest wykorzystywana do szycia odzieży. Na przełomie lat 80. i 90. królowała szczególnie w formie rozpinanych koszul z długim lub krótkim rękawem. Charakterystyczny, kraciasty wzór występował w wielu różnych kombinacjach kolorystycznych. Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się także koszule nocne czy dwuczęściowe piżamy dla dzieci i dorosłych wykonane z tego materiału. Natomiast marynarki wykonane z grubego rodzaju flaneli stanowiły niezbędny element garderoby dla osób aktywnych zawodowo lub często goszczących na różnego rodzaju uroczystościach. Obecnie zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych dostępna jest flanela na metry, z której można samodzielnie wyczarować oryginalną kreację.

Z flaneli bawełnianej można uszyć także elementy bielizny pościelowej. Dekoracyjne i praktyczne koce w różnych barwach (zarówno stonowanych, jak i łączonych na zasadzie patchworku), przyjemne w dotyku prześcieradła, dekoracyjne poszewki na kołdry czy poduszki oraz trwałe narzuty to doskonałe dopełnienie wyposażenia sypialni. Dobry sklep z materiałami oferuje szeroki wybór grubości, wzorów i kolorów takiej tkaniny. Oczywiście można też zakupić gotowe pościele z flaneli.

Rożki oraz otulacze dla dzieci wykonane z mięciutkiej tkaniny, jaką jest flanela bawełniana, będą idealne dla najmłodszych. Wygodne i ciepłe akcesoria zapewniają bowiem wysoki komfort ich użytkowania. Delikatność materiału sprawia, że ryzyko podrażnień czy reakcji alergicznych nie występuje. Dla młodzieży i dorosłych polecane są z kolei flanelowe wkłady do śpiwora, które gwarantują odpowiedni komfort termiczny w każdych warunkach (np. na biwaku pod namiotem).

Z flaneli powszechnie wykonywane są też maskotki. Ze względu na fakt, iż wspomniana tkanina jest plastyczna i dobrze układa się w ręku, z łatwością można ją dowolnie modelować i wypełniać wybranym wkładem. Takie zabawki są łatwe do utrzymania w czystości i odporne na wycieranie.

Poza tym flanela bawełniana może być wykorzystywana do szycia dodatków odzieżowych. Eleganckie muchy i krawaty czy miękkie opaski na włosy to tylko niektóre z nich. Flanelę można również łączyć z innymi materiałami. Przykładowo będzie wyglądać bardzo estetycznie jako wstawka –  łaty na łokcie, falbanki, wykończenie kołnierzyka czy mankietów.

Flanela bawełniana to uniwersalna i trwała tkanina, która sprawdzi się zarówno do szycia odzieży, jak i tekstyliów sypialnianych. Za jej codziennym użytkowaniem przemawia przede wszystkim fakt, iż jest ona miękka, delikatna, estetyczna, trwała oraz prosta w czyszczeniu.