Czy nerwicę można wyleczyć?

Czy nerwicę można wyleczyć?

Nerwica jest chorobą o podłożu psychicznym, zaliczaną dziś do chorób cywilizacyjnych. Jej objawy nie miną po zażyciu tabletki. Leczenie nerwicy jest długotrwałym procesem. Zwykle polega ono na połączeniu środków farmakologicznych z odpowiednią terapią lub metodami naturalnymi.

Leki w leczeniu nerwicy

Terapia farmakologiczna zwykle służy stłumieniu dokuczliwych objawów. Nie leczy ona jednak ich przyczyny. Jest skuteczna jedynie w połączeniu z psychoterapią. Jeśli chodzi o leki, to zwykle stosuje się środki przeciwdepresyjne, uspokajające oraz przeciwlękowe. Niestety większość z nich, zwłaszcza tych o działaniu anksjolitycznym (przeciwlękowym) mają także silne działanie uzależniające.

Odpowiednio dobrane środki farmakologiczne sprawią, że chory zrozumie swój problem i sam uda się do poradni psychologicznej. Jest to pierwszy krok do sukcesu. Bez tej świadomości osoba chora, może działać na własną szkodę i nie chcieć podejmować żadnego leczenia. Stąd bardzo istotne jest jak najszybsze rozpoczęcie terapii farmakologicznej.

Zaletą tego typu leczenia jest także łagodzenie tych symptomów choroby, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zdarza się, że chorzy cierpią na bezsenność, urojenia, lęki i obsesje, co dodatkowo pogarsza ich stan zdrowia. Nerwice poprzez swe uciążliwe objawy powodują również wiele schorzeń o podłożu fizycznym. Ciągły stres może przyczynić się nawet do problemów żywieniowych.

Psychoterapia w leczeniu nerwicy

Podłożem nerwicy są problemy emocjonalne i psychologiczne chorego. Tu należy szukać przyczyny, a także rozpocząć terapię. Nerwica może być spowodowana różnymi czynnikami i skłonnościami. W zależności od tego dobierany jest sposób leczenia. Zwykle objawy choroby ujawniają się w niedługim czasie po ciężkim wydarzeniu. Może to być śmierć bliskiej osoby, utrata pracy lub inne życiowe niepowodzenie. Równie dobrze do wystąpienia objawów przyczynić mogą się czynniki stale obecne w życiu, czyli stres, odrzucenie, samotność lub czyjaś manipulacja.

Miejscem, do którego powinien udać się chory, jest poradnia psychologiczna. To właśnie tam odbywać się będą spotkania, w trakcie których znalezione zostanie źródło nerwicy. Kolejnym krokiem jest uzmysłowienie choremu jego problemu, pokazanie jak sobie z nim radzić. W oczach drugiej osoby przyczyna nerwicy może być błaha, jednak chory odbiera ją jako coś bardzo uciążliwego.

W trakcie psychoterapii podejmowane są również działania, mające na celu naprawienie szkód, jakie w psychice chorego wyrządziły zdarzenia z przeszłości. Jest to jak najbardziej realne, chociaż w ocenie osoby chorej na nerwicę zapewne niemożliwe. Podczas terapii poradni psychologicznej chory nauczy się, jak radzić sobie w trudnych dla niego sytuacjach i dlaczego akurat dla niego są one tak skomplikowane.

Za najskuteczniejszą metodę leczenia nerwicy uważa się terapię psychologiczną w poradni psychologicznej. Zwykle już po pierwszym spotkaniu w chorym zapala się iskierka nadziei na powodzenie leczenia. Ważna jest przede wszystkim chęć osoby leczonej. Czasami jedynym sposobem na jej odzyskanie spokoju jest stosowanie środków farmakologicznych.