Choroby świń, które mają związek z niewłaściwym żywieniem

Choroby świń, które mają związek z niewłaściwym żywieniem

Właściwe odżywianie świń powinno mieć na celu nie tylko osiąganie szybkich przyrostów zwierząt, ale – przede wszystkim – utrzymanie ich w dobrym zdrowiu. Nieodpowiednio zbilansowana dieta i niedobory makro- i mikroelementów mogą prowadzić do rozwoju wielu chorób. Poniżej przedstawiamy te najczęściej spotykane.

Rachityzm

To choroba występująca u świń, które są żywione paszami ubogimi w białko, wapń, fosfor oraz witaminy D3. Najczęściej pojawia się w chlewniach bezściółkowych. Przejawia się tym, że zwierzę ma problemy ze wstawaniem, pojawia się charakterystyczny poplątany chód. Jeżeli nie zastosuje się odpowiedniego leczenia, świnia może wcale się nie podnosić. W przypadku stwierdzenia tego schorzenia zaleca się stosowanie domięśniowych iniekcji preparatów wapniowych.

Parakeratoza

Jest skutkiem niedoboru cynku u zwierząt. Objawia się zmianami skórnymi, np. zrogowaceniem naskórka. Jeśli obserwujemy takie symptomy, powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej suplementacji oraz o ograniczeniu w diecie zwierząt takich składników, które ograniczają przyswajalność cynku.

Biegunka

Najczęściej występuje u prosiąt, ale może pojawić się też u osobników dorosłych. Najczęstszą przyczyną pojawienia się biegunki jest zmiana diety skutkująca reakcjami alergicznymi oraz iniekcje bakteryjne. Aby jej przeciwdziałać, najlepiej jest stosować odpowiednie dodatki paszowe, wśród których powinny się znaleźć enzymy, zakwaszacze, syntetyczne aminokwasy oraz probiotyki. Bardzo dobrze na biegunkę u prosiąt działają też preparaty zawierające tlenek cynku. Najlepiej jest zadziałać jak najszybciej, ponieważ długotrwała biegunka może doprowadzić do odwodnienia, które u małych prosiąt może skończyć się upadkiem.

Wrzody żołądka

U świń objawiają się bladością skóry, obniżoną temperaturą ciała, brunatnym kałem oraz przyspieszonym oddechem. Ich wystąpienie może być spowodowane nieodpowiednią konsystencją podawanych mieszanek. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrzodów, specjaliści zalecają podawanie pasz granulowanych lub płatkowanych.

Anemia

Występuje głównie u prosiąt. Spowodowana jest niewystarczającą ilością żelaza w organizmie. W rezultacie skutkuje to spadkiem ilości erytrocytów we krwi. Jej wystąpienie prowadzi do zahamowania wzrostu. Pojawia się też osłabienie, bladość błony śluzowej oraz skóry, a także niechęć do ssania. W tej sytuacji należy podawać produkty bogate w żelazo, wśród których może być suszona plazma krwi albo mączka z krwi. W przypadku małych prosiąt podaje się żelazo w postaci iniekcji doustnych bądź też domięśniowych.

Właściwie zaplanowane karmienie zwierząt przekłada się na lepszą kondycję zwierząt i pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Należy zwracać szczególną uwagę na jakość podawanych pasz i dodatków paszowych, a także dbać o to, by żywienie świń było odpowiednio urozmaicone. Tylko w ten sposób zapewnimy im optymalną dawkę mikro- i makroskładników.

źródło: bas-pol.pl – premiksy dla trzody