O uzębienie trzeba właściwie dbać od najmłodszych lat, to znaczy od chwili, kiedy pojawią się pierwsze zęby mleczne. To bardzo istotna kwestia, gdyż od odpowiedniej kondycji mleczaków zależeć będzie właściwie przebiegający rozwój kości szczęki. Od najmłodszych lat trzeba także kontrolować zgryz i jeśli wystąpi jakakolwiek wada, należy rozpocząć leczenie, które zakłada między innymi użycie aparatów ortodontycznych. Kto może skorzystać z leczenia przy pomocy ruchomych aparatów na zęby?
Aparat ortodontyczny ruchomy
Aparat ortodontyczny ruchomy to taki, który pacjenci mogą zakładać, jak i zdejmować zupełnie samodzielnie. Nosi się go tylko czasowo i według wskazań lekarza, na ogół kilkanaście godzin w ciągu doby.
Jakie wady zgryzu leczy ruchomy aparat ortodontyczny?
Dzięki wykorzystaniu ruchomego aparatu ortodontycznego można leczyć różnorodne wady zgryzu. Zdarza się, iż wady te mają wrodzony charakter, niemniej jednak większość spośród nich jest nabyta. Istnieje wiele czynników mających wpływ na ustawienie uzębienia, jak chociażby ssanie kciuka, oddychanie przez usta, używanie nieodpowiednich smoczków. Wady zgryzu mogą mieć duży wpływ na cały narząd żucia. Utrudniają właściwe czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, co sprzyja powstawaniu próchnicy i kamienia nazębnego. Niemniej jednak większość wad zgryzu można skutecznie leczyć.
Aparaty ortodontyczne ruchome mogą być zdejmowane samodzielnie przez pacjentów. Mogą zawierać dodatkowe części, takie jak śruby czy sprężyny. Aparaty ruchome stosuje się w przypadku dzieci, u których nie pojawiły się jeszcze wszystkie zęby stałe, zatem w wieku od ok. 4 – 11 lat. Ruchomy aparat ortodontyczny składa się z drucianej pętli i płytki akrylowej. Możliwości tego typu aparatu nie będą tak duże, jak w przypadku stałego aparatu na zęby. Ruchomy aparat ortodontyczny pozwoli na korygowanie niewielkich wad zgryzu. Wykorzystanie takiej metody nie pozwala na obracanie zębów ani też na ich przesuwanie. W takim przypadku konieczne stanie się zastosowanie aparatu stałego.
Leczenie ortodontyczne – tylko dla młodych?
Jeszcze do niedawna uważano, iż leczenie wad zgryzu za pomocą ruchomych aparatów ortodontycznych można przeprowadzać wyłącznie u pacjentów w wieku poniżej 24 lat, czyli jeszcze podczas wzrostu kości. Obecnie ortodoncja to dział medycyny na tyle rozwinięty, iż pozwala na korygowanie wad zgryzu u pacjentów w każdym wieku. Jedyne ograniczenie może stanowić stan żuchwy, dziąseł i zdrowia zębów. Tkanka kostna u osoby dorosłej nie jest już tak podatna na przebudowę, jak u młodych ludzi. Zdarza się, iż trzeba również usunąć nadmiernie stłoczone zęby, celem przesunięcia pozostałych.
Podsumowanie
Aparaty ortodontyczne ruchome stosowane są w leczeniu wrodzonych, jak i nabytych wad zgryzu. Pacjenci mają możliwość ich samodzielnego wyjmowania i wkładania. Nosi się je wyłącznie przez kilkanaście godzin w ciągu doby, co jest mniej uciążliwe niż noszenie aparatów stałych.