Suchość pochwy to kłopotliwa dolegliwość, która często jest przy okazji również powodem do wstydu. W rzeczywistości, schorzenie może dotknąć kobiety w każdym wieku, a jego leczenie jest niezwykle proste. Jak rozpoznać suchość pochwy? Co powinno się zrobić w przypadku wystąpienia objawów?
Suchość pochwy – skąd się bierze?
Zbyt małe nawilżenie pochwy i sromu sprawiają, że wystąpienie suchości pochwy jest wyższe. To naturalna przyczyna nagłej zmiany hormonalnej, charakterystycznej m.in. dla okresu ciąży, menopauzy czy miesiączki. W przypadku zdrowego kobiecego organizmu w pochwie produkowany jest śluz. To on nawilża ścianki okolic intymnych i zapobiega powstawaniu uczucia suchości.
Śluz ma za zadanie chronić pochwę przed mnożeniem się chorobotwórczych drobnoustrojów. Zapewnia też komfort w trakcie stosunku seksualnego. W przypadku zaburzeń w procesie produkcji hormonów i niedostatecznej ilości śluzu, mogą pojawić się przykre dolegliwości.
Jakie są objawy suchości pochwy?
Główne objawy suchości pochwy to pieczenie i swędzenie sromu. W niektórych przypadkach pojawia się też ból w trakcie stosunku, uczucie parcia na pęcherz oraz zaczerwienienie. Część kobiet zgłasza również nieprzyjemny ucisk lub pulsowanie w okolicach intymnych. Suchości pochwy mogą też towarzyszyć żółte upławy widoczne na bieliźnie.
Leczenie suchości pochwy – jak przebiega?
Problem suchości pochwy może zostać skutecznie wyeliminowany, jeśli lekarz będzie miał okazję stwierdzić przyczynę dolegliwości. W związku z tym, w przypadku wystąpienia wyżej wspomnianych objawów należy udać się do ginekologa. Suchość pochwy może wynikać z infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub z powodu przyjmowania określonych leków.
Jeśli suchość i pieczenie występują z powodu przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, lekarz zaproponuje zmianę preparatu. Często tak proste rozwiązanie okazuje się wystarczająco skuteczne. W przypadku kobiet w ciąży czy w okresie menopauzy najczęściej stosuje się hormonalną terapię zastępczą. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to idealne rozwiązanie dla każdej pacjentki.
Uniwersalnym preparatem przepisywanym na suchość ciąży są kremy lub globulki dopochwowe zawierające środki nawilżające. Bez względu na przyczynę występowania problemu, lekarz najprawdopodobniej przepisze pacjentce jeden z tego rodzaju preparatów.
Jak chronić się przed suchością pochwy?
Aby zapobiegać suchości pochwy, warto stosować odpowiednie zasady higieny. Pochwę należy myć dwa razy dziennie z użyciem delikatnych płynów myjących. Dodatkowo, warto zadbać o to, by nie nosić zbyt często bielizny wykonanej ze sztucznych włókien. Suchości pochwy można też zapobiec, unikając noszenia zbyt ciasnych spodni.
Suchość pochwy może dotyczyć kobiety w różnym wieku. Leczenie dolegliwości odbywa się przy wykorzystaniu odpowiednich preparatów przepisanych przez lekarza. Jeśli chcesz uniknąć wystąpienia przykrych objawów, warto dbać o higienę miejsc intymnych, a także stosować zbilansowaną dietę.