Wielu z nas marzy o pięknym uśmiechu. Nie dziwi więc prężny rozwój stomatologii estetycznej. Coraz nowocześniejsze rozwiązania pozwalają na poprawę lub całkowitą zmianę wyglądu uzębienia. Jakie są najpopularniejsze zabiegi jest i jakie są najpopularniejsze zabiegi w tej dziedzinie? Dowiesz się poniżej.
Stomatologia estetyczna – czym się zajmuje?
Stomatologia estetyczna to dziedzina, w której wykonuje się zabiegi mające na celu polepszenie wyglądu zębów pod względem ich koloru i kształtu. Pierwsza wizyta u specjalizującego się w tej dziedzinie stomatologa polega na zbadaniu stanu uzębienia oraz zebraniu wstępnego wywiadu. Następnie lekarz decyduje, co można zrobić, aby pacjent cieszył się nieskazitelnym uśmiechem, co z pewnością zwiększy jego pewność siebie oraz poprawi samopoczucie.
Warto przy tym zaznaczyć, że nie każdy pacjent może skorzystać z zabiegów oferowanych w ramach stomatologii estetycznej. Do przeciwskazań należą bowiem:
- wiek poniżej 16. roku życia,
- ciąża i karmienie piersią,
- liczne ubytki,
- alergia na materiały wykorzystywane w czasie zabiegu.
Skaling
Prawdopodobnie najpopularniejszym i najczęściej wykonywanym zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej jest skaling. Polega on na usunięciu złogów kamienia nazębnego, składającego się z resztek pokarmowych oraz bakterii. Zabieg usuwania kamienia wykonywany jest dość często (zaleca się 1-2 razy w roku), gdyż zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do powstania stanów zapalnych oraz krwawienia dziąseł, a także do zwiększonego rozwoju paradontozy.
Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się narzędzia ręczne oraz skalery ultradźwiękowe. Zabieg z reguły jest bezbolesny.
Piaskowanie
Jest to zabieg pokrewny ze skalingiem, jednak cechuje go większa intensywność, dlatego wykorzystywany jest w przypadkach, kiedy nagrodzenie kamienia nazębnego jest bardziej zaawansowane – kiedy osad występuje na dużej powierzchni oraz w znacznej ilości.
Do wykonania zabiegu używa się piasku dentystycznego. Jego drobinki wyrzuca się pod dużym ciśnieniem. Po takim opracowaniu zęby należy wypolerować. W wyniku piaskowania redukuje się także powierzchniowe przebarwienia. Zaleca się, aby zabieg wykonywać 1-2 razy w roku.
Wybielanie zębów
Wyróżnia się dwie metody wybielania zębów:
- za pomocą lampy – wówczas na zęby nakłada się specjalną pastę, która następnie jest naświetlana za pomocą lampy. Dzięki temu dochodzi do rozjaśnienia szkliwa. Zabieg jest skuteczny, trwa ok. 30-45 minut. Efekt jest natychmiastowy i może utrzymywać się nawet do 3 lat;
- nakładkowe – wymaga większej aktywności pacjenta; podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym wykonuje się odcisk zębów, na podstawie którego tworzy się idealnie pasujące nakładki. Te z kolei pacjent otrzymuje wraz ze specjalnym żelem i ma stosować je samodzielnie w domu. Tego typu terapia trwa ok 2-4 tygodni, a jej efekty zależą m.in. od systematyczności pacjenta oraz dobrania odpowiedniego środka wybielającego.
Licówki
Coraz większą popularnością cieszą się licówki. Są to nakładki stosowane na przednią powierzchnię uzębienia. Mocuje się je za pomocą specjalnego kleju. Zadaniem licówek jest zasłonięcie naturalnych zębów, jeżeli są one ułamane, mają trwałe przebarwienia lub ich kształt pozostawia wiele do życzenia.
Licówki wykonywane są z porcelany lub z materiału kompozytowego. Pierwsza opcja jest znacznie droższa, jednak także znacznie trwalsza. Jej żywotność może bowiem wynieść nawet 10 lat, podczas gdy w przypadku licówek z materiału kompozytowego ich wymiana okaże się konieczna po 2-3 latach. Licówki porcelanowe pozwalają też osiągnąć znacznie lepsze efekty kosmetyczne.
Inne rozwiązania
W zależności od potrzeb i stanu zębów pacjenta można zdecydować się na leczenie interdyscyplinarne. Stomatologia estetyczna chętnie sięga po rozwiązania dostępne we współczesnej protetyce. W przypadku mocno zniszczonych zębów, można zdecydować się na zabiegi implantoprotetyczne. Do innowacyjnych metod należy też DSD – Digital Smile Design. Metoda ta polega na zaprojektowaniu nowego uśmiechu pacjenta dzięki technologiom cyfrowym. Dużą zaletą tego sposobu leczenia jest to, że efekty planowanych zabiegów można zobaczyć jeszcze przed wdrożeniem całej procedury. Dzięki temu pacjent ma wpływ na ostateczny wygląd swojego nowego uśmiechu.
Jak widać, stomatologia estetyczna jest coraz bardziej popularna, a oferowane przez nią zabiegi spełniają oczekiwania coraz większej grupy pacjentów. Nie tylko poprawiają one wygląd uzębienia, ale także mogą korzystnie wpływać na jego zdrowie.