Suchość pochwy to uciążliwa przypadłość, która może pojawić się w każdym momencie życia kobiety. Polega po prostu na tym, że pochwa nie wytwarza odpowiedniej ilości śluzu, co skutkuje mi.in. większą podatnością na infekcje, niemożliwością współżycia oraz podrażnieniem. Niejednokrotnie może świadczyć o występowaniu choroby, choć jest także jednym z naturalnych symptomów pojawiających się np. w ciąży. Kiedy jeszcze można spodziewać się suchości pochwy? W jakich sytuacjach jest to coś alarmującego i wymaga kontaktu z lekarzem?
Suchość pochwy przed okresem
Suchość przed okresem to dyskomfort dotykający wielu kobiet. Organizm, przygotowując się do miesiączkowania, zmniejsza ilość estrogenu, a zwiększa ilość progesteronu, który jest odpowiedzialny za zagnieżdżenie się ewentualnego zarodka. To właśnie wtedy możemy poczuć suchość pochwy. Zwykle jednak nie oznacza to, że śluzu faktycznie nie ma, ale raczej to, że staje się on bardzo gęsty i nieprzezroczysty, więc zmniejsza się także uczucie nawilżenia. Co więcej, pochwa staje się wtedy wrażliwsza, więc łatwiej o podrażnienie nawet w kontakcie np. z materiałem bielizny.
Suchość pochwy w ciąży i połogu
Suchość pochwy w ciąży występuje na skutek licznych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Zwykle mija samo wraz z rozwojem ciąży. Mimo to należy poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego ciążę, który sprawdzi, czy nadmierna suchość nie wiąże się np. z infekcją. Może także przepisać odpowiednie, bezpieczne preparaty pomocne w walce z suchością pochwy. Niestety jest to także dolegliwość towarzysząca kobiecie w trakcie karmienia piersią. Wtedy na nadmierną suchość wpływa także produkcja prolaktyny, czyli hormonu odpowiadającego za produkcję pokarmu u młodej mamy.
Suchość pochwy menopauza
Suchość pochwy to także jeden z objawów menopauzy. Dlaczego? Ponieważ u kobiety, która przestaje miesiączkować, spada poziom estrogenów. Co więcej, ścianki pochwy także się zmieniają – stają cieńsze i mniej elastyczne. W związku z tym organizm traci swoją naturalną barierę. Często w okresie menopauzy, wraz z suchością pochwy, pojawia się także ból podczas stosunków seksualnych.
Suchość pochwy podczas stosowania leków
Suchość pochwy może być także jednym ze skutków przyjmowania niektórych leków. Często występuje w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jeśli taki problem się pojawia, to oznacza, że antykoncepcja została dobrana nieprawidłowo i należy ją zmienić. Najczęściej suchość występuje przy przyjmowaniu preparatów jednoskładnikowych, wtedy pojawia się możliwość spróbowania antykoncepcji dwuskładnikowej. Z tym problemem należy udać się do ginekologa, który przeanalizuje problem i dobierze odpowiednie rozwiązanie.
Suchość pochwy w infekcjach bakteryjnych i grzybiczych
W przypadku występowania chorób na tle bakteryjnym i grzybiczym suchość pochwy pojawia się w towarzystwie innych objawów, takich jak zaczerwienie narządów płciowych, świąd czy pieczenie. Jeśli masz skłonności do infekcji, to suchość pochwy może być pierwszym alarmującym objawem, że coś jest nie tak. Należy więc jak najszybciej skorzystać z porady lekarza.
Suchość pochwy potrafi znacznie pogorszyć jakość kobiecego życia. Warto więc szukać rozwiązania u specjalistów, którzy zlikwidują nie tylko objaw, jakim jest suchość pochwy, lecz także dotrą do źródła problemu, dzięki czemu zostanie on rozwiązany raz na zawsze. Można także spróbować doraźnych sposobów, takich jak stosowanie odpowiednich globulek lub kremów. Warto również zadbać o odpowiedni styl życia, zwłaszcza nawodnienie.