Przepływomierze to urządzenia przydatne w środowiskach, w których ma miejsce przesył cieczy, gazów lub materiałów sypkich, zarówno podczas ich magazynowania, jak i w zróżnicowanych procesach produkcyjnych. Zadania takie jak wykrywanie (detekcja), pomiar czy też sterowanie przepływem tych substancji i materiałów służą rzetelnemu wyznaczeniu ich ilości, aby odpowiednie zasoby znalazły się w zbiorniku lub we wnętrzu specjalistycznej maszyny produkcyjnej. Zwłaszcza w przypadku procesów istota działania takich czujników polega na ścisłej kontroli ilości przesyłanych substratów, których jakość i ilość musi być bardzo ścisła, odpowiadająca konkretnym celom oraz technologiom produkcyjnym.
Przepływomierz do wody
Trafne pomiary przepływu wody są konieczne w większości gałęzi przemysłu. W tym celu stosuje się obecnie nie tylko, najbardziej tradycyjne i najpopularniejsze, klasyczne przepływomierze mechaniczne, ale i najnowocześniejsze rodzaje tych czujników – przepływomierze elektromagnetyczne i ultradźwiękowe. Każdy z rodzajów przepływomierzy posiada swą szczegółową charakterystykę, a także szereg wad i zalet, które sprawiają, że konkretne urządzenie nadaje się do specjalistycznego stosowania. Zasadniczo przepływomierze elektromagnetyczne nie są wykorzystywane w przemyśle naftowym, ponieważ ropa nie przewodzi prądu. W przypadku wody, ulegającej elektrolizie i będącej dobrym przewodnikiem prądu, ograniczenie takie jednak nie występuje.
Przepływomierz elektromagnetyczny
Przepływomierz elektromagnetyczny stosuje się do pomiarów przepływów cieczy będących przewodnikami. Jego zaletą jest to, że może on być używany w różnych położeniach tego czujnika, bowiem na trafność pomiaru nie wpływają takie parametry jak gęstość i lepkość cieczy, czy temperatura otoczenia i ciśnienie atmosferyczne. Specjaliści doceniają optymalne, niskie zużycie energii w przepływomierzu elektromagnetycznym. Jest to również bardzo dokładny czujnik, dzięki temu, iż w jego konstrukcji nie występują elementy wytwarzające opór. Przepływomierz elektromagnetyczny nadaje się do mocowania go na krótkich odcinkach prostych rur (5DN, 3DN). Czujnik elektromagnetyczny nie jest także awaryjny, gdyż jego materiały konstrukcyjne dobrano tak, aby ich odporność chemiczna była maksymalna. Przepływomierz elektromagnetyczny charakteryzuje się więc bardzo wysoką dokładnością pomiarów.
Czujnik przepływu powietrza
Pomiar, detekcja i sterowanie przepływem powietrza wymaga od konstrukcji technicznej oraz szczegółowych funkcji czujnika przepływu powietrza maksymalnej precyzji. Czujnik ten musi być bowiem czuły na różnorodne, fizyczne i chemiczne cechy procesu przepływu powietrza, a wśród nich górne (maksymalne) granice przepływu przesyłanego gazu, a także jego parametry takie jak: temperatura, ciśnienie i ilość substancji gazowej. Urządzenie takie jest konstruowane w oparciu o średnicę i długość planowanego do pomiarów odcinka oraz rodzaj odbiorników powietrza, które zostaną wykorzystane w całym procesie. Każdy z tych parametrów wpływa bowiem na dokładność odczytu czujnika przepływu powietrza.
Czujniki pomiarowe to podstawa skutecznych systemów automatyzacji produkcji
Przepływomierze, czyli czujniki, są bardzo ważnymi składowymi tak zwanych systemów automatyzacji przepływów cieczy, gazów lub materiałów sypkich. Obecnie stosuje się wiele ich rodzajów, klasyfikowanych ze względu na różnorodne kryteria szczegółowe, wyróżniając między innymi czujniki indukcyjne, optyczne, ultradźwiękowe, pojemnościowe czy ciśnieniowe. Właściwy dobór czujnika warunkuje bowiem skuteczny i rzetelny pomiar, detekcję i sterowanie przepływem w każdym z podstawowych rodzajów substancji, od gazu poprzez ciecz, aż do materiałów sypkich.