Elementy złączne wykorzystywane są do łączenia różnego rodzaju materiałów. Używa się ich podczas tworzenia konstrukcji drewnianych, metalowych lub innych. Duża ilość dostępnych komponentów sprawia, że elementy złączne znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale również w stolarstwie i innych gałęziach przemysłu.
Gwoździe jako podstawowy element złączny
Jednym z podstawowych elementów złącznych są gwoździe. Zbudowane są z trzpienia, który jest zaostrzony z jednej strony i wyposażony w łeb z drugiej. Do ich wytworzenia zazwyczaj wykorzystuje się stal, mosiądz, miedź oraz aluminium. Gwoździe najczęściej wykorzystywane są w budownictwie, a także w pracach ciesielskich, dekarskich oraz remontowych. W zależności od potrzeb stosuje się elementy o różnej długości oraz średnicy. W sprzedaży dostępne są m.in. gwoździe budowlane, pierścieniowe, papowe, skrętne oraz zakrzywione skoble przeznaczone do szybkiego mocowania zaczepów.
Śruby, nakrętki i podkładki
Oprócz gwoździ w każdym warsztacie z pewnością przydadzą się także śruby wraz z podkładkami oraz nakrętkami. Są to powszechnie stosowane elementy złączne różniące się między sobą długością, średnicą, kształtem łba, rodzajem trzpienia oraz rodzajem zakończenia. Do najczęściej wykorzystywanych komponentów zaliczyć należy śruby z łbem stożkowym, które po wkręceniu nie wystają ponad powierzchnię, co znacząco ułatwia wykonywanie prac wykończeniowych. Do ich wkręcania wykorzystuje się sześciokątne klucze imbusowe, które swym wyglądem przypominają literę L. Śruby imbusowe najczęściej wykorzystuje się w branży meblarskiej, w zestawach przygotowywanych do samodzielnego montażu. Ważnym łącznikiem w połączeniu śrubowym są nakrętki. Elementy w kształcie pierścienia nakręcane na gwint śruby pozwalają na trwałe zespalanie dwóch przedmiotów. Wraz ze śrubami i nakrętkami stosuje się podkładki. Umieszczane pomiędzy łączonymi elementami przeciwdziałają samoistnemu odkręcaniu się nakrętki, a także zmniejszają siły działające na łączone przedmioty.
Różne rodzaje wkrętów
Do powszechnie stosowanych elementów złącznych zaliczyć należy także wkręty zbudowane z gwintowanego trzpienia oraz łba z nacięciem. Uniwersalność wkrętów sprawia, że znaleźć je można praktycznie w każdym przydomowym warsztacie. Do wykonywania trwałych połączeń typu drewno-drewno najczęściej stosuje się wkręty ciesielskie pokryte warstwą antykorozyjną o łbie stożkowym lub talerzykowym. W zależności od potrzeb używa się komponentów ocynkowanych elektrolitycznie lub ogniowo. Do mocowania płyt gipsowo-kartonowych świetnie nadają się produkty fosfatowane, wyróżniające się ciemnoszarą barwą i zwiększoną odpornością na korozję. Podczas prac budowlanych lub montażowych chętnie sięga się po wkręty samonawiercające do metalu, lub drewna. Ich specjalna końcówka umożliwia wykonywanie połączeń bez konieczności wiercenia otworów, co znacząco przyspiesza prowadzone prace.
Podsumowanie
Poza wymienionymi elementami złącznymi w niemal każdym warsztacie z pewnością uda się znaleźć również nity, sworznie, a także kołki rozporowe. Należy pamiętać, by dobór poszczególnych komponentów był zawsze dostosowany do potrzeb oraz rodzaju łączonych przedmiotów.
źródło: azmet.com.pl – śruby do drewna