Systemy rurowe umożliwiają wydajny i szybki transport materiałów sypkich. Wykorzystywane są m.in. w przemyśle spożywczym do przesyłania surowców w obrębie fabryki. Aby transport produktów żywnościowych przebiegał w sposób higieniczny i bezpieczny, systemy rurowe powinny spełniać szereg wymogów.
Jakość systemu rurowego i elementów wchodzących w jego skład
Wybierając system rurowy, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jakość elementów używanych do jego budowy. Wszystkie elementy, takie jak rury, łuki, łączniki, kompensatory, przepustnice czy też zawory muszą być wytworzone z atestowanych materiałów, dopuszczonych do kontaktu z artykułami spożywczymi. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest wysokogatunkowa stal węglowa lub nierdzewna. Do wytworzenia tulei znajdujących się wewnątrz zaworów zaciskowych stosuje się bezpieczne tworzywa, takie jak naturalny kauczuk lub guma nitrylowa. Aby ziarna podczas transportu pneumatycznego systemem rurowym nie uległy uszkodzeniu, korzysta się z łuków specjalnych oraz łuków o dużym promieniu. Zastosowanie tych elementów sprawia, że przesyłany materiał nie uderza o ściany instalacji, dzięki czemu w sposób nienaruszony dociera do miejsca docelowego. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system rurowy zajmuje niewiele miejsca, jest energooszczędny, wydajny i niezawodny. Zastosowanie elementów inspekcyjnych pozwala na sprawne czyszczenie układu, a modułowa konstrukcja umożliwia szybką naprawę ewentualnych uszkodzeń.
Bezpieczeństwo systemu rurowego
Istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas transportu żywności przy pomocy pneumatycznego systemu rurowego, jest bezpieczeństwo. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja powinna charakteryzować się znakomitą szczelnością. Szczelność układu uzależniona jest w największym stopniu od sposobu łączenia poszczególnych elementów. W nowoczesnych systemach rurowych każdy element zakończony jest specjalnie zaprojektowaną wywijaną obręczą poprawiającą szczelność, a łączenie odbywa się za pomocą obejm śrubowych lub obejm z klamrą zaciskową. Warto wiedzieć, że w wyniku nieszczelności systemu rurowego może dojść do zanieczyszczenia przesyłanych produktów żywnościowych, a nawet wybuchu instalacji wywołanego kontaktem transportowanego surowca z powietrzem. W celu ograniczenia ryzyka eksplozji zalecane jest korzystanie z systemów rurowych, których wszystkie elementy zostały przetestowane pod kątem wytrzymałości na ciśnienie wybuchu. Nowoczesne instalacje wyposażone są w specjalne uchwyty, do których mocowane są przewody uziemiające. Takie rozwiązanie pozwala na odprowadzanie ładunków elektrostatycznych, które mogą gromadzić się na ścianach poszczególnych elementów podczas przesyłu surowca. Brak systemu odprowadzania ładunków elektrostatycznych może doprowadzić do nagromadzenia się ładunków, pojawiania się iskry elektrycznej, a w rezultacie do wybuchu całej instalacji.
Podsumowanie
Systemy rurowe wykorzystywane do pneumatycznego przesyłania żywności to praktyczne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają nawet największe zakłady produkcyjne. Należy pamiętać, że tylko wysokiej jakości, nowoczesne i atestowane systemy zapewniają odpowiednią wydajność, niezawodność oraz bezpieczeństwo.