Bramy przesuwne – w jakich przypadkach będą najlepszym rozwiązaniem?

Bramy przesuwne – w jakich przypadkach będą najlepszym rozwiązaniem?

Brama wjazdowa to nieodłączny element ogrodzenia, pozwalający na zabezpieczenie działki przed intruzami oraz usprawnienie wyjazdu i wjazdu na posesję. Bramy wjazdowe pełnią również funkcję dekoracyjną, podnosząc walory estetyczne działki.

Bramy wjazdowe – ogólna charakterystyka

Bramy wjazdowe dzielimy na przesuwne oraz skrzydłowe, czyli rozwierane. Drugim podział odnosi się do ilości skrzydeł – wyróżniamy bramy jedno- oraz dwuskrzydłowe. Warto zaznaczyć, że bramy wjazdowe mogą być wyposażone w napęd, umożliwiający sterowanie nimi z pewnej odległości. Takie rozwiązanie pozwala na otwieranie oraz zamykanie bramy bez konieczności wychodzenia z samochodu.

Wybierając bramę wjazdową, powinniśmy uwzględnić przede wszystkim wymiary działki oraz interesujące nas walory estetyczne. Brama wjazdowa powinna tworzyć spójną całość z ogrodzeniem, elewacją budynków znajdujących się na posesji oraz aranżacją ogrodu.

Bramy przesuwne – dlaczego warto?

Bramy przesuwne otwierają się wzdłuż ogrodzenia, co oznacza, że zajmują stosunkowo mało miejsca na działce. Moduły tego typu są całkowitym przeciwieństwem bram rozwieranych, które otwierają się w głąb działki na długość skrzydeł. Zamontowanie bram przesuwnych pozwala więc zaoszczędzić przestrzeń wewnątrz działki.

Bramy przesuwne najczęściej występują w postaci jednoskrzydłowej, ale dla osób ceniących sobie krótki czas otwierania, zaleca się wybór modelu dwuskrzydłowego. Warto podkreślić, że moduły ogrodzeniowe tego rodzaju nie posiadają ograniczeń w zakresie ich szerokości. Ich konstrukcja jest ponadto bardzo stabilna, dlatego nie istnieje ryzyko, że brama otworzy się samoczynnie (np. pod wpływem silnego wiatru).

Na rynku dostępne są ramy przesuwne samonośne lub montowane na specjalnej szynie. Na szynach mogą jednak gromadzić się zanieczyszczenia, takie jak kamienie czy liście, dlatego decydując się na ten model, należy dbać o regularną konserwację tych elementów. Zimową porą na szynach może gromadzić się też śnieg oraz lód, co dodatkowo utrudni otwieranie bramy. Rozwiązaniem wspomnianych problemów jest model samonośny, pozwalający na płynne otwieranie bramy niezależnie od warunków otoczenia.

Bramy przesuwne panelowe

Brama przesuwna z napędem, pozwala na wjazd oraz wyjazd z posesji bez konieczności wysiadania z samochodu. W tym miejscu należy podkreślić, że zakup i eksploatacja automatyki do bram przesuwnych są mniej kosztowne niż do bram rozwieranych. Ponadto decydując się na montaż napędu, powinniśmy zainwestować w akcesoria do bram przesuwnych, takie jak lampa ostrzegawcza czy fotokomórki. Lampy ostrzegawcze sygnalizują ruch bramy osobom znajdującym w jej otoczeniu, a fotokomórki zatrzymują bramę, gdy na jej trasie znajdzie się jakiś element (zakłócenia pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem fotokomórki). Akcesoria do bram przesuwnych pozwalają zatem zminimalizować ryzyko uszkodzenia pojazdu czy nastąpienia wypadku, gdy w okolicach bramy wjazdowej przebywają dzieci lub zwierzęta.

Brama przesuwna panelowa idealnie pasuje do nowoczesnego, minimalistycznego budownictwa. Ceny bram przesuwnych zasadniczo są wyższe niż rozwieranych, jednak wybierając bramę wjazdową, należy pamiętać o tym, że jest to inwestycja długoterminowa. Decydując się na montaż bramy przesuwnej z napędem, warto przeznaczyć dodatkowe środki na fotokomórki oraz lampy ostrzegawcze, które zapewnią bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie.