Wykonanie betonowej wylewki, stropów czy nadproży wymaga użycia odpowiedniej formy. Aby elementy konstrukcyjne zrealizowane były w sposób prawidłowy niezbędne są tzw. szalunki. W okresie zimowym, gdy warunki atmosferyczne bywają bardzo niekorzystne, szczególnie istotny staje się transport i składowanie wspomnianych szalunków.
Czym są szalunki?
Szalunki to konstrukcje wykonane najczęściej z drewna lub z płyt, które nadają kształt mieszance betonowej lub żelbetonowej. Przy ich samodzielnym wykonaniu, w szczególności warto wziąć pod uwagę materiał. Ważne, by nie pochłaniał on zbyt dużo wilgoci, gdyż prawdopodobnie wpłynie to na ich odkształcenie. Ze względu na przeznaczenie wyróżnia się następujące rodzaje szalunków:
- Szalunki do wykopów– służą do zabezpieczenia wykopów, dzięki czemu ziemia nie osypuje się i można w powstającym otworze umieścić inne elementy lub po prostu prowadzić dalsze prace wykopowe. Konstrukcje tego rodzaju najczęściej są drewniane, ale spotyka się również szalunki do wykopów wykonane z aluminium.
- Szalunki stropowe– służą do podtrzymywania konstrukcji stropu. Całość składa się dodatkowo z podpór zwanych stemplami. W tym przypadku drewniany szalunek lub ten wykonany z płyt OSB spełnia funkcję dźwigara.
- Szalunki ścienne– służą do zabezpieczania wykonanych w ścianach otworów, czyli drzwi i okien. Wykorzystuje się je również podczas tworzenia ozdobnych elewacji.
Transport szalunków
Wybór sposobu przewiezienia szalunków jest ściśle związany z jego gabarytem. Najczęściej stosowane są w tym celu specjalne pojazdy wyposażone w dźwigi, czyli tzw. transport HDS. Pozwala to nie tylko na odpowiedni przewóz, ale i na rozładunek ciężkich, niewymiarowych elementów. Wykorzystując transport HDS, skutecznie zapobiega się zatem ich uszkodzeniom. Warto w tym przypadku skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która oferuje tego typu transport. Dobrym rozwiązaniem jest również wynajem szalunków, dzięki czemu eliminujemy dodatkowe koszty transportu czy składowania.
Przechowywanie szalunków zimą
Jeśli zakończyliśmy prace budowlane przed sezonem zimowym i szalunki zostały złożone, należy pamiętać też o ich odpowiednim przechowywaniu. Poszczególne elementy powinny być składowane w miejscu nienarażonym na działanie czynników atmosferycznych. Najlepiej, jeśli będzie to budynek lub chociażby zadaszona wiata. Niestety wilgoć towarzysząca opadom śniegu i deszczu może przyczyniać się do zniekształcenia, a nawet trwałego uszkodzenia takiej konstrukcji. W tym wypadku należy odizolować szalunki od podłoża za pomocą folii i drewnianych palet.
Wykonać samodzielnie, kupić na własność czy wynająć?
Wykonanie konstrukcji szalunku wydaje się stosunkowo proste, jednak w tym przypadku należy wziąć pod uwagę zakup dużej ilości, metalowych podpór oraz rozmaitych elementów dodatkowych niezbędnych do wykonania prac montażowych. W wielu przypadkach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą szalunki na wynajem. Dzięki temu zyskujemy bowiem pewność, że firma zapewni nam materiały zgodne z naszymi wymaganiami, czyli produkty bezpieczne, wytrzymałe i funkcjonalne. Prawdopodobnie przyspieszy i usprawni to przebieg realizowanych prac budowlanych. Warto też wspomnieć, iż ze względu na fakt, że szalunki są konstrukcją tymczasową, przy wykonywaniu jednorazowych prac związanych z wylewką betonu, wynajem szalunków będzie zdecydowanie ekonomiczniejszym rozwiązaniem.
Transport i składowanie konstrukcji szalunków w warunkach zimowych może stanowić nie lada trudność. Szalunki na wynajem rozwiązują oba te problemy, dzięki czemu nie występuje ryzyko uszkodzenia poszczególnych elementów, a specjalistyczne prace konserwacyjne i renowacyjne nie są wymagane.