5 zasad dobrej współpracy z kancelarią radców prawnych

5 zasad dobrej współpracy z kancelarią radców prawnych

Każda nowa współpraca klienta z kancelarią radców prawnych wiąże się z możliwością długofalowego działania. Ale nawet jeśli myślisz o jednorazowej pomocy prawnej, warto na jej początku ustalić niezmienne zasady współpracy. Dzięki nim późniejsza długofalowa kooperacja będzie satysfakcjonująca dla obu stron. Oto 5 zasad dobrej współpracy z kancelarią radców prawnych.

Podczas wstępnych rozmów o współpracy zwykle zarówno kancelaria, jak i klient, skupiają się na kluczowych aspektach. Dotyczą one terminów czy honorarium. Coraz częściej pojawia się też kwestia obsługi, a szczególnie tego, jak współpraca będzie wyglądała na co dzień. To niezwykle istotne, bo każdy może mieć inne oczekiwania. Omówienie kilku zagadnień na początku współpracy znacznie ułatwi jej późniejsze etapy i pozwoli zaoszczędzić wielu nerwów.

Zakres obsługi

Ustalenie zakresu obowiązków jest pierwszym krokiem do udanej kooperacji pomiędzy dwoma podmiotami. Inne oczekiwania ma bowiem klient szukający reprezentanta, stałej obsługi prawnej, a inne, jeśli ma to być tylko jednorazowa porada. Kancelaria radców prawnych bierze też udział w negocjacjach, pomaga podejmować istotne decyzje czy opiniuje dokumenty. Często współpraca ogranicza się wyłącznie do spraw związanych z KRS czy przygotowania wzorów umów.

Czas reakcji

Doświadczeni klienci kancelarii radców prawnych, szczególnie ci, którzy kierują dużymi przedsiębiorstwami i mają za sobą współpracę z innymi biurami, na pierwszym miejscu zdecydowanie stawiają czas reakcji. Ma ona być szybka, bezproblemowa. Warto więc klarownie przedstawić zasady obowiązujące w kancelarii: wskazać osoby do kontaktu, terminy dostarczania dokumentów czy sposób ich przygotowania. W dzisiejszych czasach wszystko to może odbywać się elektronicznie, jednak są też tacy klienci, którzy cenią sobie kontakt osobisty.

Koszty współpracy

Współpracę prawną trudno jest wycenić według z góry przyjętych widełek. Każda sprawa jest inna i wymaga innego nakładu pracy. To powód, dla którego jedna z ważniejszych zasad współpracy z kancelarią radców prawnych dotyczy analizy, wyceny i sposoby rozliczenia. Najpopularniejsze na rynku to system godzinowy, abonament i ryczałt.

Szczerość i zaufanie

To wartości ważne nie tylko w codziennym życiu, ale przede wszystkim podczas współpracy z radcą prawnym. To dzięki nim podczas sprawy nic nie zaskoczy prawnika, a jej bieg nie zejdzie na zły tor. Kłamstwa, a często nawet pomijanie faktów, które mogą wydawać się nieistotne, często wpływają na rozstrzygnięcie sprawy.

Otwartość na pomoc

Klient nie musi wszystkiego wiedzieć, jak i nie ma potrzeby, aby na wszystkim się znał. Szczególnie, gdy prowadzi duże przedsiębiorstwo, a kwestie prawne nastręczają trudności. Warto mieć wtedy swojego zaufanego prawnika czy kancelarię. Dzięki temu klient zapewni sobie stały kontakt z radcą, a przede wszystkim będzie mógł skorzystać z fachowej pomocy w sytuacjach, gdy będzie potrzebował pilnej reakcji.

Stała i ścisła współpraca z kancelarią radców prawnych to na pewno dobry pomysł. Warto więc na początku zadbać, aby przebiegała ona bezproblemowo i stworzyć własną listę zasad współpracy. Będzie ona regulować zasady kooperacji pomiędzy klientem i kancelarią i sprawi, że współpraca dla obu stron będzie bardziej satysfakcjonująca.