Porady podatkowe

przez | 9 września 2015

Każdy podatnik ma prawo do wyboru w jaki sposób będzie składał swoje roczne zeznanie podatkowe. Może to czynić na trzy różne sposoby: za pośrednictwem poczty, osobiście
w urzędzie skarbowym lub w formie elektronicznej. Składanie PIT-u przez Internet staje się coraz bardziej modnym zjawiskiem w Polsce.

Powinniśmy pamiętać o zrobieniu dodatkowej kopii naszego zeznania podatkowego, jeśli składamy go osobiście w urzędzie skarbowym. Należy to uczynić, ponieważ oryginał pozostawiamy w urzędzie skarbowym, natomiast kopia zostanie przez urzędnika skarbowego podstemplowana. W ten sposób uzyskamy potwierdzenie, że rzeczywiście złożyliśmy osobiście nasze zeznanie podatkowe w urzędzie. Kopię tę powinniśmy przechowywać, dopóki nie ulegnie ono przedawnieniu. W przypadku złożenia zeznania podatkowego za 2013 rok w 2014 roku, nasze roczne zeznanie podatkowe ulegnie przedawnieniu dopiero w 2018 roku. Powinniśmy również, że jeśli składamy zeznanie podatkowe osobiście, nie powinniśmy czekać i odkładać tego na ostatnią chwilę. Jeśli zrobimy to odpowiednio wcześniej nasza wizyta w urzędzie skarbowym będzie dużo krótsza i unikniemy w ten sposób długich kolejek.