PIT 38

przez | 9 września 2015

Kolejną deklaracją, jaką rozróżniamy jest PIT 38 – od kapitałów. Możemy go wybrać, jeżeli w roku podatkowym 2013 uzyskaliśmy przychody z tytułu między innymi: płatnego zbycia się udziałów w prawnych spółkach, sprzedaży papierów wartościowych, a także z pożyczonych papierów wartościowych – jest to rozliczenie od przychodu sprzedaży krótkiej. Deklarację PIT 38 wybierzesz też wtedy, gdy obejmujesz akcje w spółkach, które mają osobowość prawną. Ponadto, przychody są opodatkowane jako należne, nawet jeśli nie zostały one otrzymane.

Zanim przejdziesz do pomniejszania przychodów o koszty ich uzyskania, upewnij się czy możesz to zrobić. Znaczna część takich przychodów kapitałowych nie podlega takiej uldze, dlatego zapoznaj się dokładnie z PIT 8C oraz przepisami prawa podatkowego, zanim złożyć stosowną deklarację w Urzędzie Skarbowym. Jeżeli masz z tym problemy, zapytaj się swojej księgowej – ona bez problemu wytłumaczy Ci wszelkie wątpliwości.

Pamiętaj, że formularz PIT 38 nie złożysz, jeżeli sprzedaż powyższych wytycznych dokonujesz na podstawie prowadzenia własnej działalności gospodarczej! W takich przypadkach niezbędne będzie wypełnienie PIT 36, o którym informowaliśmy wcześniej.