PIT 2013 – jakie zmiany nas czekają?

Każda pracująca osoba, jak co roku musi złożyć deklarację podatkową do odpowiedniego urzędu. Kolejne lata, kolejne wnioski, kolejne zmiany. Rok 2013 był czasem zmian, jednak czy wyjdą nam one na dobre, będzie zależeć. Przede wszystkim od naszego stanu finansowego, wykonywanego zawodu, realizowanych umów czy nawet wielkości naszej.. rodziny. Jedno jest pewne! Kolejne wypełnienie PITu będzie wiązać się z godzinami spędzonymi nad formularzem i zastanawianiem się, co jeszcze mogę odliczyć? Z naszym małym poradnikiem, poradzisz sobie z tym wyzwaniem!

Ulga internetowa

Ulga internetowa, która została wprowadzona w 2005 roku, była mile przyjętą zmianą. Każdy, kto korzystał w sieci w swoim domu, mógł odliczyć od podatku pewną, z góry narzuconą sumę. Korzystali z tego wszyscy – pracujący studenci, osoby na etatach. Jednak 2013 rok wprowadza dosyć istotne zmiany. Mówi się głośno, że owe zmiany są niezwykle krzywdzące i negatywne.

Otóż, każdy kto już wcześniej korzystał z ulgi internetowej mogą na zawsze o niej zapomnieć. Prawo do niej będą miały te osoby, które w tym roku skorzystają z niej pierwszy raz lub tylko w jednym roku podatkowym ją sobie odpisały. I tutaj nałożone są pewne ramy czasowe. Każda z tych osób będzie mogła wykorzystać ten fant tylko dwa razy (raz jeszcze, jeżeli w poprzednim roku była odpisywana).

Jednak to nie koniec zmian w przypadku ulgi internetowej! Do tej pory możliwe było odliczenie kwoty przypadającej za internet stacjonarny. W rozliczeniu z 2013 będzie można dodać ten mobilny czy z kafejki lub wykorzystywany z hotelu. Łącznie 760 złotych! W przypadku rozliczenia dwojga partnerów – 1520 zł. Dodatkowo jeżeli nie możemy odnaleźć faktury czy rachunku – wystarczy potwierdzenie przelewu za taką usługę!