Jakie PITy?

PIT 37 jest jedną z najczęściej występujących deklaracji podatkowych, składanych przez pracowników, emerytów, czy rencistów, którzy rozliczają jedyne źródło swoich rocznych przychodów. Tak wypełniony PIT podlega opodatkowaniu w skali 18% i 32%. Jeżeli jednak występuje taka okoliczność, że nie uzyskujesz przychodów, które należy opodatkować – nie musisz składać żadnej deklaracji i nie wykazujesz swoich przychodów przy rozliczeniu. Jeżeli też otrzymujesz przychody z więcej niż jednego źródła, które nie są tak samo opodatkowane jak powyższa skala, musisz wybrać inny formularz!

W przypadku, w którym otrzymujesz także przychody z podatkiem ryczałtowym – ewidencjonowanym, podatkiem liniowym lub od obrotu kapitałem, niezbędne jest, abyś wykonał nie jedną, a dwie deklaracje podatkowe – PIT 37 z tytułu pracy, a także 28.

PIT 37 nie jest deklaracją dla osób, które rozliczają się za działalność gospodarczą, rolniczą lub przez specjalną produkcję rolną. Takiego dokumentu nie wybierzesz także, gdy otrzymujesz przychody opodatkowane według skali na podstawie umowy o pracę i bez pośrednictwa płatnika – np. w wyniku sprzedaży nieruchomości, która była wybudowana kilka lat temu.