Do kiedy mogę złożyć deklarację podatkową?

przez | 9 września 2015

Deklaracje podatkowe można składać do 30. kwietnia bieżącego roku. Jest to ostateczny termin, w którym e-deklaracje powinny napłynąć do systemu, a list polecony powinien przejść przez okienko na poczcie. Możliwe jest rozliczenie w szybszym tempie – przysporzy to wiele dobrego – ponieważ wcześniej otrzymamy zwrot należnego nam podatku oraz nie będziemy się martwić na zapas, czy zdążymy na czas wysłać stosowne deklaracje.

A co, jeżeli nie wysłałem w czasie wymaganej deklaracji?

Niestety i taka sytuacja jest częsta w naszym życiu. Jeżeli zorientowaliśmy się dzień po terminie, nie wszystko stracone i możemy uniknąć kar pieniężnych. Będziemy musieli złożyć czynny żal – samodenencjacje – czyli innymi – donos na własną osobę do skarbówki. Jednak i na to mamy bardzo mało czasu – zwykle tyle, ile idzie list polecony od dnia 30. kwietnia (czyli 2-3, chyba, że zaraz zaczyna się weekend i dni wolne od pracy z powodu świąt) to zyskujemy kilka cennych dób. Musimy się sprężyć – wypełnić deklarację, napisać wniosek o przyznaniu się do winy i ubolewaniu, a następnie wysłać taki list do Urzędu Skarbowego.

W innych przypadkach – jeżeli czas będzie dłuższy niż wspominane kilka dni, czeka nas wizyta w Urzędzie Skarbowym i kara pieniężna.